Kapıkule'de beş kişi aranıyor

Kapıkule'de yürütülen gizli kameralı operasyonda 19 polisle 45 gümrükçü tutuklandı, beş kişininse kimliği belirlenemedi. İncelenmemiş birçok kaset var.

EDİRNE - Kapıkule'de, gizli kamera kayıtlarıyla yürütülen operasyonda bugüne kadar 45'i gümrükçü, 19'u polis olmak üzere toplam 64 kişi tutuklanırken, yetkililer, henüz incelenmemiş çok sayıda kaset bulunduğunu belirtti. Yetkililer kasetlerde kimlikleri tespit edilemeyen beş gümrükçünün yakalanması için çalışmanın sürdüğünü söyledi.
Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, 12 gün süreyle 2 bin saat görüntü kaydedildiği belirtildi. 10 gün süren deşifre işlemleriyle rüşvet ve cinsel ilişki görüntülerinin gümrükçülerin kimliklerine göre tasnifi yapıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nden 10 kişilik kayıt inceleme ekibi, bu süre içinde hiç dışarı çıkmadı ve kimseyle görüşmedi. İzlenenler arasında meslektaşlarının da olması nedeniyle özel ekip bilgi sızdırılmaması için yemin etti. Çalışmada şu ana kadar beş gümrükçünün kimliği belirlenemedi. Bunun için kayıtların üzerinde görülen tarih ve saatte nöbet listelerinde yer alan görevlilerin kim olduğu Kapıkule'ye soruldu.
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda elde edilen kamera görüntülerinin tamamının izlenemediğini ve olayla ilgili çok sayıda kaset olduğunu kaydetti. Yetkililer, konuyu incelemek üzere Ankara'dan dört müfettiş gönderildiğini söyledi. İçişleri Bakanlığı, Edirne'ye yeni 70 polis atarken, Gümrük Müsteşarlığı da 40 personeli Kapıkule'ye geçici görevle gönderdi. Operasyondan sonra birçok vatandaşın emniyet yetkililerini arayarak ihbarda bulunmaya başladığı belirtildi. Edirne Valiliği, günübirlikçi olarak Türkiye'ye giriş yapmak isteyenlere pazartesi gününe kadar Kapıkule Gümrük Kapısı'na gelmemeleri yönünde uyarıda bulundu. Valiliğin uyarısının ardından Kapıkule Gümrüğü'nde araç giriş-çıkışları azaldı.
Firari zanlı Bulgaristan'a kaçmış
Edirne Başsavcılığı yetkilileri, izinli oldukları için ifadeleri alınamayan yedi gümrük muhafaza memurundan dördüne ulaşıldığını belirtti. Gümrük muhafaza memurlarından adliyede ifadesi alındığı sırada firar eden E.T.'nin Bulgaristan'a kaçtığı ortaya çıktı. Adliyedeki gümrükçülerden birinin ise, ifade vermek için beklerken, polislerden izin alarak tuvalete gittiği, kısa sürede geri dönmemesinden şüphelenen polisin, içeriye girdiğinde sanığın tuvalete attığı 2 bin 150 avroyu bulduğu öğrenildi. (aa, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7670887670880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.