Kapıkule'de eleman kalmadı

Edirne Emniyeti'nin Kapıkule Gümrüğü'nde üç ay süren gizli takibi bitti. 28 polis ve 58 memur gözaltına alınırken sorgusu dün biten 14 kişi tutuklandı.
Haber: KEREM KURUL / Arşivi

LÜTFÜ KARAKAŞ
EDİRNE - Kapıkule Gümrüğü'nde rüşvet iddiaları üzerine harekete geçen Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin aylar süren takibi, dün sabah 58'i gümrük memuru, 28'i polis olmak üzere toplam 86 gözaltıyla sonuçlandı. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla yapılan 'Avcı 2' operasyonu nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'nda giriş ve çıkış işlemleri aksadı. Zanlılar, suç işlemek amacıyla çete oluşturmak, rüşvet ve irtikapla suçlanıyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'ndan altı ay önce Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Hanefi Avcı göreve başladıktan sonra, Kapıkule'ye yönelik rüşvet iddiaları değerlendirmeye alındı. 'Avcı 2' operasyonu, başsavcılığıın izniyle üç ay önce teknik takiple başladı. Kapıkule'de görevli çok sayıda gümrük muayene ve gümrük muhafaza memuru izlemeye alındı. Telefonlar dinlenerek ve Kapıkule'nin değişik noktalarına yerleştirilen gizli kamerelarla, rüşvet alanlar saptandı.
Edirne polisi, dün sabah düğmeye bastı. Sabahın ilk ışıklarıyla Kapıkule Gümrük Kapısı'na gelen çok sayıda polis, listede adları bulunan zanlıları tek tek nöbet yerleri ve evlerinden topladı. İlk aşamada aralarında Gümrük Muhafaza Müdürü Mustafa Hanlı'nın da bulunduğu 58 gümrük görevlisi gözaltına alınarak, geniş güvenlik önlemi altında Edirne Adliyesi'ne getirildi. 'Rüşvet, irtikap ve suç işlemek için örgüt kurmak'la suçlanan bu kişiler altı savcı tarafından sorgulandı.
Adliyeden firar
Kapıkule Sınır Kapısı'nda yolcu giriş ve çıkışında görevli 28 polis memuru da gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınan muhafaza memuru E.T. adliyeden firar etti.
Savcılıkta sorgulamaları tamamlanan gümrükçülerden 14'ü sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı. Tutuklanan sanıkların Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki ısıtıcılara konan gizli kamera kayıtlarındaki görüntülerinde, 180-280 defa rüşvet alırken belgelendikleri bildirildi. Adliye'den firar eden muhafaza memuru E.T.'nin de gizli kameralarda rüşvet alırken görüntüleri bulunduğu belirtildi. Edirne dışında olup da aranan bazı gümrük muayene ve gümrük memurlarına ulaşılmaya çalışıldığı, telefonla ulaşılarak teslim olmaları istendiği öğrenildi. Sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edilen zanlılardan, Gümrük Muhafaza Müdürü Mustafa Hanlı'nın da aralarında olduğu beş kişi nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Operasyon nedeniyle Kapıkule'de işlemler aksadı. Gözaltına alınanların yerlerine memur takviyesi yapıldı. Yurtdışına çıkış işlemleri aksadığı için 10 kilometreye varan TIR kuyrukları oluştu ve şoförler isyan etti. Birçok TIR, TEM gişelerinden Lalapaşa ilçesindeki Hamzabeyli Gümrük Kapısı'na yönlendirildi. Vali Nusret Miroğlu da İpsala, Pazarkule, Dereköy gümrük kapılarından Kapıkule'ye takviye memur gönderilmesi talimatını verdi.
Gözaltına alınanlar arasında bulunan Kapıkule Gümrük Muhafaza Müdürü Mustafa Hanlı'nın, 21 yıl önce kendisi gibi gümrük muhafaza müdürü olan ağabeyi Mehmet Hanlı da Kapıkule'de düzenlenen operasyonda tutuklanmıştı. Kapıkule'de 1984'te yapılan operasyon, kabine değişikliğine neden olmuştu. Dönemin Maliye Bakanı Vural Arıkan, Başbakan Turgut Özal tarafından azledilmiş, İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar da istifa etmişti.
Gizli kamera takılmıştı
Kapıkule'de 6 Aralık'ta da gümrüksüz satış mağazalarına yönelik yapılan operasyonda da 35 kişi tutuklanmıştı. Bu operasyon da Edirne ve İstanbul polisince eşzamanlı yapılmıştı. 'Yetkililer, Kapıkule'den Türkiye'ye girecek yolcularla temasa geçen şebekenin, free shop'larda daha önceden hazırlanan içki ve sigara paketlerini bu yolculara teslim ettiğini ve gümrükten geçiş işlemi tamamlanınca bu paketleri tekrar geri aldıklarını belirtmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7668817668810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.