Kapital'i Türkçe'ye çeviren Alaattin Bilgi yaşamını yitirdi

Kapital'i Türkçe'ye çeviren Alaattin Bilgi yaşamını yitirdi
Kapital'i Türkçe'ye çeviren Alaattin Bilgi yaşamını yitirdi
Gemlik Devlet Hastanesi'nde tedavi gören yazar ve çevirmen Alaattin Bilgi yaşamını yitirdi. Bilgi Das Kapital'in çevirmeni olarak biliniyordu.

RADİKAL - Kapital'i Türkçe'ye çeviren Alaattin Bilgi dün hayatını kaybetti. Evrensel gazetesinden Çiğdem Tezel'in haberine göre bir süredir Gemlik Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde bulunan Alaattin Bilgi, dün gece  21.00 sularında son nefesini verdi. 1 Temmuz 1925 Ankara doğumlu olan Bilgi, 90 yaşındaydı. Alaattin Bilgi’nin cenazesinin  bugün  öğle saatlerinde Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Umurbey beldesinde toprağa verilmesi bekleniyor.

Alaattin Bilgi 1 Temmuz 1925 tarihinde Ankara’da doğdu. Bir “Angaralı” olarak Keçiören, Cebeci, Ulus civarında büyüdü. Bir bacağını geçirdiği rahatsızlık sonucu kaybettiği lise hayatını, üniversite ve çalışma hayatı takip etti. 1963 yılında Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünden mezun oldu. Devlet dairelerinde çalıştı, yabancı dilini geliştirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde geçirdiği çevirmenlik yıllarından sonra emekliye ayrıldı. 1959 yılında başladığı çevirmenlik hayatını kimi takma isimle çevirdiği eserlerle sürdürdü. Marx’ın Kapital’ini 70'lerin başlarında çevirmeye başlayan Bilgi’nin, üç cildin tamamını çevirmeyi tamamlaması yaklaşık on yıl sürdü. Marksist klasikleri Türkçe'ye çevirmedeki inatçı ve programlı çabası uzun yıllar devam etti. Yeditepe, Seçilmiş Hikayeler, Dost, Yarın, Bilim ve Sanat, Evrensel Kültür dergilerinde yazıları yayınlandı. Kapital’i Okuma Kılavuzu hazırlayan ve bir özetini 1990'ların başında tamamlayan Bilgi’nin izlenimlerini kaleme aldığı “Yine de Aydınlık” kitabı 2007’de Evrensel Basım Yayın tarafından basıldı. Evli ve iki çocuk , iki torun sahibi olan ve bir süredir çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle Gemlik Devlet Hastanesi'nde bulunan Alaattin Bilgi, 2 Ağustos 2015 tarihinde Umurbey’de hayatını kaybetti.