Kapkaç artışı: Yılda yüzde 23

Emniyet sözcüsü Ramazan Er açıkladı: "Kapkaç son bir yılda yüzde 23 arttı. Denizli'deki artış yüzde 482, İstanbul'daki yüzde 60. Trenleri özel güvenlik ve polis birlikte koruyacak."

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, kapkaç olaylarında meydana gelen artışın toplumsal bir rahatsızlık boyutuna ulaştığını belirterek, birçok önleyici tedbir aldıklarını açıkladı.
Er, dün yaptığı haftalık bilgilendirme toplantısında, kapkaç suçuna karışanların profilleri incelendiğinde, özellikle büyük şehirlere göç eden çok çocuklu ailelerin bir bölümünün uygun olmayan ekonomik şartlarının, anne-babalarının birbirlerinden ayrı yaşamalarının ve ailevi problemlerinin etken neden olarak belirlendiğini söyledi. Emniyet Sözcüsü Ramazan Er, "Suç işlemeye teşvik edilen bu çocuklar, mevcut yasalardaki çocuklar lehine hükümlerden de yararlanıp, kapkaç suçuna yönelmişler. 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'nda kapkaç suçuna 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek" dedi.
TCDD ile işbirliği
Trenlerde meydana gelen kapkaç olaylarıyla ilgili olarak TCDD ile Asayiş Daire Başkanlığı arasında bir dizi toplantı yapıldığını dile getiren Er, şunları söyledi: 'TCDD Genel Müdürlüğü ve illerdeki işletme müdürlükleriyle görüşüyoruz. İşletme müdürlükleriyle polisimiz yakın işbirliği içinde olacak. İlgili birimlerden gelen talepler doğrultusunda, yolların ve olayların durumuna göre polis takviyesi yapılacak. Trenlerde TCDD özel güvenlik görevlilerine ek olarak polis de görev alacak. Genelge bütün illere iletildi."
Er'in verdiği bilgiye göre, 2003 yılının ilk dokuz ayında İstanbul'da 3 bin 745, İzmir'de 1897, Ankara'da da 472 kapkaç olayı yaşanırken, 2004 yılının ilk dokuz aylık döneminde İstanbul'da 5 bin 999, İzmir'de 1757, Ankara'da ise 433 kapkaç olayı yaşandı.Kapkaç olayları İstanbul'da yüzde 60 artarken, İzmir'de yüzde 7, Ankara'da yüzde 8 oranında azaldı.
Türkiye genelinde 2003 yılında 9 bin 700, 2004 yılında ise 11 bin 886 kapkaç olayı yaşanırken, bu oran yüzde 23 arttı. Kapkaç olayları, Balıkesir'de yüzde 186, Denizli'de yüzde 482, Kayseri'de yüzde 312 oranında dikkat çekici şekilde yükseldi. Buralarda özel önlemler alındı.
Haluk Kırcı'nın pasaportu
Emniyet Sözcüsü Er bir soru üzerine de, Ukrayna'da yakalanan katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'nın üzerinden, adına düzenlenmiş pasaport çıkan Remzi Bulut için, "Elazığ'daki Tedaş'tan geçen ay emekli olduğu ve Mersin'de ikamet ettiği bilgisine ulaştık. Şahsın bilgisi dışında, nüfus bilgilerinin kullanıldığını belirledik" yanıtını verdi.