'Kapkaç çetesi vaatle kandırıyor'

Kapkaç veya hırsızlık yaptırmak amacıyla Diyarbakır' dan İstanbul'a kaçırılan çocukların, zorlamayla değil çeşitli vaatlerle kandırılarak getirildiği belirtildi.

DİYARBAKIR - Kapkaç veya hırsızlık yaptırmak amacıyla Diyarbakır' dan İstanbul'a kaçırılan çocukların, zorlamayla değil çeşitli vaatlerle kandırılarak getirildiği belirtildi. İnsan Hakları Derneği Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Muharrem Erbey, köyden göç etmek zorunda kalan ve özellikle Diyarbakır'a yerleşen ailelerin geçim sıkıntısına düştüğünü, bu nedenle ailelerin çocuklarını sokakta çalıştırdığını açıkladı.
'Her akıntıya kapılıyorlar'
Sokakta çalışan çocuğun istismara açık olması nedeniyle öncelikle suçla tanıştığını belirten Erbey, şunları söyledi: "Eğitimden uzak kalan çocuk, suç işleyerek para kazanmayı öğreniyor. Ardından daha iyi yaşam vaadiyle kendisine önderlik eden şahıslar kanalıyla özellikle İstanbul'a gidiyor.
Hırsızlık ve kapkaç için İstanbul'a götürülen çocukların büyük bölümü, zorlamadan ziyade para ve iyi yaşam vaadiyle götürülüyor. Diyarbakır'da 28 bin çocuk sokakta çalışmakta. Bu sorunun acilen giderilmesi gerekiyor. Sokakta çalışan çocuk, denizde yolunu kaybetmiş gemi gibi her akıntıya yöneliyor. Soruna çözüm arayışı yoğunlaştırılmazsa, 2010'da daha büyük tehlikeyle karşı karşıya kalacağız. Çünkü, bu çocuklar büyümeye başladı."
'Suçta yüzde 20 artış'
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Uygulama Merkezi Koordinatörü Kasım Alpkaya da, çocuğun suç işlemesinin giderek katlanan bir sosyal sorun olduğunu belirtti. Alpkaya, şöyle dedi:
"Maalesef geçmişte toplum sessiz kaldı. Geçen yıla oranla çocuk suçlarında yüzde 20 artış var. Bu yılın ilk 10 ayında 2 bin 960 çocuk hakkında 6 bin 552 soruşturma başlatılmış.
Sorun, sadece ceza ve adalet sistemiyle çözülmez. Çocuklar, bu sistemle karşılaşmadan tedbirin alınması gerek. Cezaevine düşen çocuklar, suçlu olarak eğitiliyor. Çocuklar iyi yaşam vaadiyle İstanbul'a götürülüyor."