Kapkaç için özel komisyon

Bakanlar Kurulu, İstanbul'daki kapkaçların nedenini araştırmak için dört bakandan oluşan bir komisyon kurma kararı aldı.

ANKARA - Bakanlar Kurulu, son olarak İstanbul'da 18 yaşındaki üniversiteli Ahmet Hakan Canıdemir'in cep telefonu için trenden atılarak öldürülmesiyle gündeme gelen kapkaç olaylarını ele aldı. Bakanlar Kurulu toplantısında kamuoyunda tedirginlik yaratan kapkacın nedenlerini araştırmak ve konunun sokak çocuklarıyla ilgili boyutunu incelemek üzere dört bakandan oluşan bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, dış politikadaki gelişmeler, Avrupa Birliği süreci, tarım sorunları ve bazı güncel iç gelişmeler ele alındı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de Türkiye'nin AB süreci kapsamında yaptıkları temaslarla ilgili bakanlara bilgi verdikleri kaydedildi.
Çiçek: Ceza yetmiyor
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamasında, Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'deki sokak çocuklarının durumunu ve son günlerde artan kapkaç olaylarının da ele alındığını söyledi. Çiçek, bugüne kadar bu tür sorunlara 'ceza caydırıcılığı üzerinde çözüm arandığını, ancak sadece bu yönlü yaklaşımın doğru olmadığını' dile getirdi. Kapkaç sorununu daha ayrıntılı olarak araştırmak üzere Devlet Bakanı Güldal Akşit, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan oluşan bir komisyon kurulduğunu açıklayan Çiçek, komisyonun madde bağımlılığı, kapkaç olayları ve bu çerçevedeki diğer sorunları toplumsal açıdan inceleyeceğini belirtti.
Çiftçiye 50 trilyon
Çiçek ayrıca, afetler nedeniyle zarara uğrayan çiftçilerin bu zararlarını karşılamak üzere bütçeden 50 trilyon liranın ayrıldığını, ödemenin çiftçilere bayramdan önce yapılacağını açıkladı. Çiçek, 'hormonlu' tavukların erkeklerin hormonal dengesini bozduğu iddialarıyla ilgili sorulara, "Şahsen ben yiyorum. Ayrıntılarını ilgili bakana sorun" yanıtını verdi.