Kapkaç turizmi iddiası

Kapkaç çetesi tarafından Diyarbakır'dan İstanbul'a getirildiği belirlenen beş çocuk, Haydarpaşa Tren Garı'nda çete üyeleri yerine polis ekiplerince karşılandı.

İSTANBUL - Kapkaç çetesi tarafından Diyarbakır'dan İstanbul'a getirildiği belirlenen beş çocuk, Haydarpaşa Tren Garı'nda çete üyeleri yerine polis ekiplerince karşılandı. Çocuklardan birinin ailesinin ihbarıyla yakalanan diğer çocuklar, "Biz İstanbul'a gezmeye geldik" diye konuştu.
İstanbul'da faaliyet gösteren kapkaç çetesi, Diyarbakır'da beş çocukla üç gün önce irtibata geçti. İki gün boyunca Diyarbakır'da çete üyesi olmakla suçlanan bir kişinin evinde kalan çocuklar, gezme bahanesiyle Diyarbakır Ekspresi'ne bindirilerek İstanbul'a gönderildi. Kaçırılan çocuklardan 12 yaşındaki B.Y.'nin ailesi, durumu fark ederek akrabaları Salih Yavuz'u aradı. Yavuz, dün akşam 23.30 sıralarında Haydarpaşa Tren Garı'na giderek beklemeye başladı. Gar yönetimine ve güvenlik güçlerine durumu bildiren Yavuz, diğer çocuklarla birlikte trenden inen yeğenini karşıladı.
Amcasını karşısında görünce şaşıran B.Y., kapkaççılar tarafından
İstanbul'a getirildiklerini söyledi. Paniğe kapılan diğer çocuklar ise hareket halindeki bir trene binerek kaçmaya çalıştı. Çocuklar yakalandıktan sonra, 'İstanbul'a gezmek için geldiklerini, kaçırılmadıklarını' söyledi.
Bir çocuğun da Adapazarı Tren İstasyonu'nda akrabaları tarafından kurtarıldığı öğrenilirken, Salih Yavuz, "Diyarbakır'daki akrabalarım yeğenim B.Y'nin kaçırıldığını söyledi. Ben de Haydarpaşa Tren Garı'na giderek durumu güvenlik güçlerine bildirdim. İstanbul'a gezmeye geldiklerini söylüyorlar. Ama kapkaç çetesi tarafından buraya getirildiklerini duydum" dedi.
Çocukları kaçırdığı iddia edilen 24 yaşındaki Ö.Y. gözaltına alındı. 15 yaşındaki R.E. ile K.E. ve 13 yaşındaki M.E. ise Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği'ne götürüldü.