Kapkaca gasp cezası: 8 yıl

Kayseri'de üç kişi, bir kadının çantasını kapmaktan 8 yıl 4'er ay hapis cezasına mahkûm oldu. Samsun'da bir gencin cep telefonunu döverek alan dört kişi 12.5'er yıl hapse çarptırıldı.

KAYSERİ/SAMSUN - Kayseri ve Samsun'da iki kişinin çanta ve cep telefonunu kapkaç yaparak alan sanıklara 'gasp cezası' verildi.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuklu sanıklar 16 yaşındaki M.B., 16 yaşındaki S.E. ve 14 yaşındaki T.E ile avukatları hazır bulundu. Sanıkların avukatları, olay tarihinde müvekkillerinin gezmek amacıyla Yozgat'tan Kayseri'ye geldiklerini, Hastane Caddesi'nde yürüyen Yeliz Soytürk'ün omzundaki çantayı 'alıp kaçtıklarını', herhangi bir zorlama, tehdit bulunmadığından olayın, gasp suçu unsuru taşımadığını savundu. Mahkeme heyeti, sanıklara gasp suçundan 8 yıl 4'er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, T.E.'nin cezasını ise sanığın yaşının küçük olması göz önüne alınarak 5.5 yıla indirdi.
Geç yakalandı
Samsun'da ise Cumhuriyet Parkı'nda 2002 yılı aralık ayında meydana gelen olayda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Hakan Altuntaş'ın cep telefonu İsa Özgümüş, Orhan Karadeniz, Eyüp Yılmaz ve Engin Erbil tarafından zorla alındı. Olaydan sonra yakalanan Karadeniz, Yılmaz ve Erbil, gasp suçundan 12.5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.
O dönemde bulunamayan İsa Özgümüş ise 6 ay önce yakalandı ve dün Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargı önüne çıktı. Karar duruşmasında suçlamaları reddeden Özgümüş, gasp olayını üç arkadaşının yaptığını, kendisinin suçsuz olduğunu öne sürdü.
'Ben boşuna hapis yatıyorum'
Sanık savunmasında, "Arkadaşlarım bu kişiyi dövdü ve cep telefonunu çaldı. Ben sadece yanlarında bulunuyordum. Ben cezaevinde boşuna kalıyorum" dedi. Mahkeme heyeti ise sanığı gasp suçundan 12.5 yıl hapis cezasına mahkûm etti. (dha, aa)