Kapkaca karışan çocukların reyting raporu

Suça karışan-karıştırılan çocukların yüzde 42.9'u 'haksızlıklarla mücadele eden mafya reisleri'ne özeniyor. Kapkaç yapan çocuklar, film yıldızı olurlarsa 'mafya lideri'ni canlandırmak istiyor.

DİYARBAKIR - Suça karışan-karıştırılan çocukların yüzde 42.9'u 'haksızlıklarla mücadele eden mafya reisleri'ne özeniyor. Kapkaç yapan çocuklar, film yıldızı olurlarsa 'mafya lideri'ni canlandırmak istiyor.
Diyarbakır'da suça bulaşan çocuklara hizmet vermek için kurulan Şehitlik Çocuk ve Gençlik Merkezi, çocukların 'düş dünyası'nın ipuçlarını ortaya çıkaran bir araştırma yaptı. Suça bulaşmış 16-18 yaş grubu çocuklara sorular yöneltildi.
Karete ve magazin gözde
'Televizyonlarda daha çok hangi programları izlersin' sorusuna araştırmaya katılan grubun yüzde 40.8'i karate filmi, yüzde 20.4'ü magazin içerikli programlar yanıtı verdi.
'Hangi tür filmlerde başrol oyuncusu olmak isterdin' sorusunu, çocukların yüzde 42.9'u haksızlıklarla mücadele eden mafya reisi, yüzde 18.4'ü karate filmleri, yüzde 18'i de komedi filmleri diye yanıtladı.
'Arkadaşlar esrar veriyor'
Çocukların yarısından çoğu, (yüzde 61) esrar, yüzde 8'i de uçucu madde kullandığını söyledi. Çocukların yüzde 7'si televizyon programlarının etkisiyle bağımlılık yapan maddelere bulaşmış. Uyuşturucu maddeleri yüzde 38.5'i 'bir arkadaş'tan, yüzde 34.7'siyse 'hırsızlık parasıyla' ediniyor.
Şehitlik Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Halef Berent, "Kapkaç suçuna bulaşmış çocuklar daha çok mafya tarzı dizileri izliyorlar ve bu karakterleri kendilerine örnek alıyorlar.
Onlar gibi olmak istiyorlar. Toplumda insanlar tarafından saygı görmek istiyorlar. Bu nedenle de mafya lideri olmak istiyorlar" dedi.