Kapkaça karşı insanlık

Cep telefonu için kapkaççılarla girdiği mücadele sonucu trenden atılıp 18 yaşında ölen Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Ahmet Hakan Canıdemir, 'umut dağıttı'.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Cep telefonu için kapkaççılarla girdiği mücadele sonucu trenden atılıp 18 yaşında ölen Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Ahmet Hakan Canıdemir, 'umut dağıttı'. Canıdemir ailesi, yoğun bakımda iki uzun günün sonunda kaybettikleri oğullarının organlarını bağışladı. Canıdemir'in böbrekleri, kalbi ve karaciğeri nakledildi. Ailenin kararının ardından Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde bir koşuşturma başladı. Böbrek nakli için sıra bekleyen sekiz hasta çağrıldı. Hastalar ve yakınları gece boyu tahliller yaptırdı. Organ nakli en uygun iki hasta belirlendi. Biri 28 yaşındaki Fatih Uluyurt, diğeri 50 yaşındaki Evniye Demir'di. Demir, yedi yıldır diyalize giriyordu. Yaklaşık beş yıldır, organ nakli sırasındaydı. Yıllardır haftada üç kez diyalize girmek zorundaydı.
Bir hastanın hikâyesi
Evniye Demir, doktor odasına girerken adaylardan genç bir kız ağır hastalığının pençesinde bitkindi. Adı Sinem Çetto'ydu. Çetto, sekiz yıldır haftada üç gün diyaliz makinesine bağlanıyordu. Diyaliz için bölünen hayatında Yeditepe Üniversitesi'ni bırakmıştı. Daha önce üç kez organ için çağrılmış, ancak doku testlerinde olumsuz rapor almıştı. Doktorlar, Demir'e organın kendisine daha uyumlu olduğunu, ancak Sinem'in sağlık durumunun çok kötü olduğunu anlattı. Sırasını ona vermesini istedi.
30, 25 ve 18 yaşında üç çocuk annesi Evniye Demir, çocuklarını gözünün önüne getirdi. "Benim çocuklarım beklerken 50 yaşında bir kadına nakil yapılsa, ne hissederdim" diye düşündü... Ve sırasını genç kıza verdiğini söyledi. Üstelik bu Demir'in ilk vazgeçişi de değildi. Demir, Mayıs 2003'te de Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne çağrılmış, böbreğin kendisine uygun olduğu saptanmıştı. Ama doktor odasına girerken 'Hakan' isminde genç bir çocuğun yere çöktüğünü, ağladığını gördü. Doktorlara sırasını ona verdiğini söyleyerek hastaneden çıkmıştı. Hakan, iyi oldu. Birkaç kez görüştüler. Sonra unutuldu.
Evniye Demir, "Artık çağırsalar da gitmeyi düşünmüyorum. Doktorlar, uyumlu organ çıkarsa bana öncelik tanıyacaklarını söylediler. Ama hep gençler oluyor. O zaman da aklıma kendi çocuklarım geliyor. Sıramı veriyorum. Çok üzülüyorum, yıpranıyorum" diyor.
Haydarpaşa Numune Hastanesi'ndeki ikinci böbrek ise 28 yaşındaki Fatih Uluyurt'a nakledildi. İki yıldır hasta olan Uluyurt, 1.5 yıldır haftada üç gün diyalize giriyordu. Terzilik mesleğini hastalığı nedeniyle yapamıyordu. Doktorların organın uyumlu olduğunu söylemesinin ardından eşi Sevil'e sarıldı. Üç yaşında bir çocukları olan ve bir bebek daha bekleyen çift için Ahmet Hakan, umut olmuştu.
Kapkaç terörüne kurban
Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Canıdemir, geçen çarşamba okulundan İstanbul'daki evine tren ile dönerken kapkaçcıların saldırılarına uğramıştı.
Adapazarı Ekspresi'nde cep telefonunu çalanların peşine düşen Canıdemir, kapkaççılar tarafından dövülerek Kızıltoprak İstasyonu yakınlarında trenden atılmıştı. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yaşam savaşı veren Canıdemir, önceki gün hayatını kaybetmişti.
Artık hiç umut kalmadı derken...
Ahmet Hakan Canıdemir'in organlarının hayat verdiği insanlardan biri, dört aydır karaciğer nakli için bekleyen 52 yaşındaki İbrahim Tan'dı. Ankara'da yaşayan İbrahim Tan'a 1998'de Hepatit B teşhisi kondu. İçişleri Bakanlığı'nda memur olarak çalışan Taş, hastalığı nedeniyle emekli oldu. Temmuz ayında Florence Nightingale Hastanesi'nden Prof. Dr. Yaman Tokat, iki ay içinde nakil yapılması gerektiğini söyledi. Bu sırada gazetede Canıdemir'in organlarını bağışladığını okudular. Bir gün sonra Tokat, telefonla aradı. Çift, uçakla İstanbul'a uçtu. İbrahim Tan dün sabah saatlerinde ameliyata alınırken oğlu Doğuş, Ahmet Hakan'ın cenaze törenini bekliyordu.
Ama sorunlar henüz bitmemişti. Emekli çift, 100 milyar lirayı bulan hastane masraflarını nasıl karşılayacaklarını bilmiyor. Neşe Tan, "Biz devlete 25 yıl çalıştık. Ama ameliyat masraflarının sadece 3 milyar lirasını devlet karşılıyor. 51 yaşından sonra yine çalışmak zorundayım" diye konuştu.
Ve bir gözaltı
Ahmet Hakan Canıdemir'in ölümünü soruşturan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri trende bulunan yolcuları belirlemek için çalışma yaptı. Bu kapsamda, bir üniversite öğrencisinin de ifadesine başvuruldu. Zanlılardan birinin robot resmini çizen polis, 19 yaşındaki M.E.T.'yi Bostancı'da yakaladı. Zanlı, kapkaçı Azat Ç. adlı arkadaşının yaptığını ve aynı kişinin Canıdemir'i kapıya doğru iteleyip tekme atarak düşürdüğünü anlattı. Azat Ç. aranmaya başlanırken çalınan telefonun Kadıköy'de 140 milyon liraya satıldığı belirlendi.
Ahmet Hakan Canıdemir ise dün Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde düzenlenen törenin ardından gözyaşlarıyla Ümraniye Çakaldağı Mezarlığı'nda toprağa verildi.