Kapkaça karşı üç aşamalı plan

Bakanlar Kurulu'nda, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun katılımıyla oluşturulan 'Kapkaç Komisyonu' raporunu tamamladı.

ANKARA - Bakanlar Kurulu'nda, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun katılımıyla oluşturulan 'Kapkaç Komisyonu' raporunu tamamladı. Bakanların raporunda kapkaç olaylarıyla mücadelede, zaman açısından bir tasnife gidilerek, 'kısa, orta ve uzun vadede' çözümler üretildi.
Kısa dönemde tek seçenek olarak polisiye önlemlerin artırılması ön plana çıktı. Caydırıcı olması ve olaylara acil müdahale için vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde üniformalı ve sivil polis takviyesi yapılacak. Motorize polisler şehirlerin kalabalık yerlerinde devamlı olarak tur atacak. Rapora göre, kapkaçla mücadelede orta vadede ise 'koruyucu ve rehabilite edici politikalar' öne çıkacak. Bu dönemde, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Sağlık Bakanlığı birimleri devreye sokulacak. Orta vadede 'sokakta yaşayan çocuk bırakılmaması' amaçlanıyor.
Kapkaçla mücadelede uzun vadede ise, eğitim, sosyal, kültürel ve ekonomik politikalara ağırlık verilecek ve böyle bir sorunun ortaya çıkması kaynağında engellenmeye çalışılacak. Bu dönemde ağırlıklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluk yüklenecek.


    http://www.radikal.com.tr/7337937337930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.