Kapkaççı ricası: Önümüzü açın (Bunu polise söylediler...)

Hırsızlık, kapkaç gibi suçlardan sabıkası bulunanları toplayan
Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur, 'Bu işi bırakın' dedi.
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Hırsızlık, kapkaç gibi suçlardan sabıkası bulunanları toplayan
Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur, 'Bu işi bırakın' dedi. Sabıkalılar, "Yolumuzu açın, işimize devam edelim" diye yanıt verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur, yaşlarını 13 ile 32 arasında değişen 67 sabıkalı hırsız, kapkaççı ve şebeke üyesiyle polisevinde toplantı yaptı. Okur, dün toplantıyla ilgili basına bilgi verdi.
Toplantıda bir psikoloğun da hazır bulunduğunu belirten Okur, toplantının amacının sosyal bir yara haline gelen hırsızlık ve kapkaç olayına bir çözüm bulmak olduğunu söyledi. Okur, toplantıda, "Bayram öncesi kimsenin yüreğini yakmayın. Sadece hırsızın değil, mağdur olanların da insan hakları vardır. Diyarbakır'ın ismini kirletmeye kimsenin hakkı yok. Bu imajı silmemiz lazım" diye konuştu.
'Başka şehirlere gideriz'
Toplantıya katılan bazı kapkaççılar ise polisin etkin önlemleri nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini belirterek, "Bize yol verin, iş yapamaz duruma geldik. Eğer burada iş yapamazsak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere gideriz" dedi. Diyarbakır'da 600 kadar hırsız ve kapkaççı bulunduğunu öne süren bir sabıkalı şöyle konuştu: "Bali çekiyorum. Bizler de başkasının ciğerini yakmak istemiyoruz. Ama iş yok." Her hafta sayısal loto oynadığını, çıkması halinde kapkaçı bırakacağını anlatan bir başka sabıkalı ise, "Mecburen yapıyoruz. Sabıkalı olduğumuz için kimse bize iş vermiyor" diye konuştu.
Emniyet Müdürü Okur, toplantıdan sonra hırsızlık ve kapkaç olaylarında azalma olduğunu belirtti.