Kapkaççılara ağır cezanın yolu açıldı

Kapkaççılığı, 'hırsızlık'tan çıkarıp daha ağır ceza öngören 'gasp'a sokma eğilimi güçleniyor. Son olarak İstanbul 4. Ağır Ceza, üç vakadan yargılanan sanığa 33 yıl verdi. Yargıtay bu yöndeki kararları onaylarsa, kapkaçla savaş güçlenecek.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Polisiye önlemlerle önüne geçilemeyen ve hemen her gün çok sayıda kişinin mağdur olduğu kapkaç olaylarına yargı el attı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi üç ayrı kapkaç olayına karışan Murat Saraçoğlu adlı sanığa toplam 33 yıl hapis cezası verdi.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Beşiktaş'ta 2 Nisan günü Rana Atışay, Begül Gülşar ve Sümer Karabenli isimli kadınların çantalarını gasp ettikten sonra yakalanan Murat Saraçoğlu ile henüz yakalanamayan suç ortağı Ergin Çalışkan hakkındaki davası dün bitti.
'Gasp' değerlendirmesi
Mahkeme, kapkaç olayını Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 497. maddesinde düzenlenen 'gasp' suçu kapsamında değerlendirdi. Müştekilerden Rana Atışay ve Begül Gülşar'ın gece vakti gasp edildiğine dikkat çeken ve bu nedenle cezanın ağırlaştırıldığını belirten mahkeme heyeti, sanık Saraçoğlu'nu TCK'nın 497. maddesi uyarınca 'Menkul bir malın zilyedini geceleyin cebir ve şiddet kullanarak zap etmek' suçundan 12 yıl 6'şar ay ağır hapis cezasını çarptırdı.
Diğer müşteki Sümer Karabenli'nin ise gündüz saatlerinde gasp edildiğine dikkat çeken heyet, Saraçoğlu'na TCK'nın 495/1 maddesi uyarınca 'gasp' suçundan 8 yıl 4 ay ağır hapis cezası verdi. Böylece üç ayrı kapkaç olayı nedeniyle yargılanan Saraçoğlu toplam 33 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırılmış oldu. Yakalanamayan sanık, Ergin Çalışkan'ın dosyası ise ayrıldı.
Yargı 'Dur' diyor
Aynı heyet daha önce de yine bir kapkaç olayını 'gasp' suçu kapsamına alarak ağır hapis cezası vermişti.
Beyazıt'ta 1 Ocak 2001 tarihinde yabancı uyruklu İrmingar Şantar'ın, içerisinde 260 İsviçre Frangı, 23 milyon 250 bin lira, altın zincir, 2 adet küpe bulunan çantasını alarak, Şantar'ı yerlerde sürükleyen Yusuf Aslan ve M.S. hakkında dava açılmıştı. Yaklaşık 4,5 ayda sonuçlanan dava sonucunda heyet, Aslan'ı 'gasp' suçundan 13 yıl 20 gün ağır hapis, M.S'yi de yaşı 18'den küçük olduğu için indirim uygulayarak 8 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı. Bu davanın dosyası Yargıtay'da sonuçlanmayı bekliyor.
Bakırköy'de idam istemi
Öte yandan Florya'da kapkaç yaparken 35 yaşındaki Demet Karaca'nın ölümüne neden olan Kenan Garip hakkında da Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı da idam ve 20 yıl ağır hapis istemiyle dava açmıştı.
Son yıllarda hızla artan kapkaç olaylarıyla ilgili davalar genellikle TCK'nın 492. maddesi uyarınca 'hırsızlık' suçundan açılıyor ve sanıklar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Kapkaçın gerçekleşmesi sırasında mağdurun uğradığı şiddet de kimi davalarda mahkeme heyeti tarafından dikkate alınmıyor.
Sanıkların kapkaç eylemi sırasında mağdurlar tarafından teşhis edilememesi nedeniyle de mahkemeler genellikle, sanığı 'tahliye' ediyor.
***
Şiddet varsa ceza artabilir
Hukukçular, mahkemelerin gelişen suç şekillerine göre caydırıcı ceza verdiğine dikkati çekerek, şu yorumu yapıyor:
Kapkaççılar Ceza Yasası'nın 491'inci maddesine göre yani hırsızlık suçundan yargılanıyor. Bu maddeye göre, 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Ancak, suçun oluş şekli, sanığın sabıka durumu, tahrik, duruşmadaki iyi hali gibi indirimler cezayı düşürüyor ve 5 yıldan az olduğu için de çoğunlukla salıveriliyor.
Ancak son zamanlarda kapkaç olaylarında mağdurların şiddete maruz kalması nedeniyle, suç hırsızlık değil, gasp olarak da değerlendiriliyor. Bu takdirde silah, kesici alet kullanılmamış olsa da, 495'inci maddeye göre 'cebir-şiddet' kullanıldığı için ceza 10-20 yıl arasında oluyor. Asıl fail gasp suçundan ceza alırken direkt suça ortak olmayan diğer sanık, bağımsız bir suçtan, bağımsız bir cezaya çarptırılabiliyor.