Kapkaççıları sokak çocukları yakaladı

Tarlabaşı'ndaki semt pazarında iki kapkaççı, bir kadının cep telefonunu aldı. Kapkaççının birini tutan kadın diğerinin saldırısına uğradı. Pazaryerindeki onlarca kişi, kadının çaresiz haykırışlarını izlerken...

İSTANBUL - Tarlabaşı'ndaki semt pazarında iki kapkaççı, bir kadının cep telefonunu aldı. Kapkaççının birini tutan kadın diğerinin saldırısına uğradı. Pazaryerindeki onlarca kişi, kadının çaresiz haykırışlarını izlerken, Umut Çocukları Derneği Dolapdere Bakımevi'nden pazara gelen üç sokak çocuğu kadını kurtardı.
Meltem Dal, Tarlabaşı'nda kurulan semt pazarında önceki gün saat 14:30 sularında alışveriş yapıyordu. Bu sırada 27 yaşındaki Dal'ın telefonu çaldı. Telefonuyla konuşurken, burada daha önce de kapkaç olaylarına karışan bir anne ve 15 yaşındaki kızı arkasından yürüyordu. 15 yaşındaki kapkaççı, Dal'ın elindeki telefonu kaptı ve kaçmaya çalıştı. Bu sırada Dal, kaçmaya çalışan kızı kolundan tuttu. Ancak anne-kız kapkaççılar, kadına saldırdı. Kapkaççı kadın S.K., Dal'ı saçlarından yakalayarak yere yatırıp falçata çekti. Kadının yardım çığlıklarına karşın pazardaki onlarca kişi yardım etmiyordu.
O sırada Emrah Eraydın, Mehmet Çamlıbel ve Murat Oruç adlı sokak çocukları da pazardaydı. Gecelerini Taksim çevresindeki sokaklarda geçiren gençler, gündüzleri Umut Çocukları Derneği'nin Dolapdere Bakımevi'nde yemeklerini yiyor, çamaşırlarını yıkıyorlardı. Murat'ın iş bulup ev tutması sayesinde bir süre sokaklardan kurtulan gençler, o işsiz kalınca yine sokaklara dönmek zorunda kalmışlardı.
Saldırıyı seyredenler alkışladı
Pazar esnafından bakımevinde dağıtılacak yemek için sebze yardımı alan gençler çığlıkların geldiği yöne koştular. Herkesin izlediği saldırıya uğrayan kadına, toplumun önyargılarla yaklaştığı üç sokak çocuğu müdahale etti. Kapkaççı anne ve kızını etkisiz hale getirdi. Saldırıyı izlemekle yetinen kalabalık ise 'alkışlarla' çocukları kutlarken olay yerine gelen polis kapkaççıları gözaltına aldı. Saldırıya uğrayan Meltem Dal, gözyaşları içinde polise ifade verirken, pazarın kalabalık olmasına karşın sadece üç kişinin kendisine yardım ettiğini söyledi.
O gençlerin geldiği Umut Çocukları Derneği Dolapdere Gündüz Bakımevi'nde ise koşullar her geçen gün ağırlaşıyor. Son bir yıl içinde derneğe yapılan bağışlar gittikçe azalınca faturalar ödenemez olmuş. Bakımevinin telefonları borcundan dolayı beş aydır, elektrikleri ise dört aydır kesik. Çocukların yemek, kıyafet ve diğer olanakları zorlukla verilebiliyor ve derneğin bakımevi görevlileri dokuz aydır maaşlarını alamıyor. Yine de her gün yaklaşık 30-35 çocuğun üç öğün yemek yiyebilmeleri için görevliler gönüllü çalışıyor.
Öğretmeni yerde sürüklediler
Bir kapkaç olayı da dün Bostancı'da yaşandı. İçerenköy İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapan Elif Çetin, Bostancı Emanet Sokak'ta iki kapkaççının saldırısına uğradı. Kapkaççılar Elif Çetin'in, içinde 120 YTL para, banka kartları ve kimliklerinin bulunduğu çantayı aldıktan sonra koşarak kaçtı. Çantasını vermemek için direnirken bir süre yerde sürüklenen öğretmen çeşitli yerlerinden yaralandı. Öğretmen Çetin, Bostancı Sağlık Ocağı'ndaki ilk müdahalenin ardından Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tedavisi tamamlanan Elif Çetin, daha sonra götürüldüğü Polis Merkezi'nde ifade verdi.