Kapkaçta patlama

Son altı ayda İstanbul'da meydana gelen kapçak olaylarının sayısı geçen yılki toplam sayıyı aştı.

İSTANBUL - Son altı ayda İstanbul'da meydana gelen kapçak olaylarının sayısı geçen yılki toplam sayıyı aştı. Polis kayıtlarına göre, 2000'de 3 bin 800, 2001'in ilk altı ayında ise 3 bin 807 kapkaç olayı görüldü.
Emniyet yetkilileri, kapkaç vakalarındaki artışın nedenlerini şöyle sıralıyor: Af, ardından yaşanan ekonomik kriz ve cezasının düşük olması. Yetkililer, düşük cezalı olduğu için, gaspçıların ve oto hırsızlarının
'kapkaç'a yöneldiğini belirtiyor. En kârlı, en zahmetsiz, en hızlı ve müeyyidesi en az olan hırsızlık türü olan kapkaççılığın son günlerde artış göstermesi nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü, cezaların caydırıcılığının ön plana çıkarılması amacıyla İçişleri Bakanlığı ve diğer yetkili makamlarla gerekli yazışmaların yapıldığını açıkladı.
Kapkaça karşı devriye
Mala karşı işlenen suçların önlenebilmesi amacıyla Asayiş Şube Müdürlüğü'nde mevcut 10 motorize ekibe, 40 otomobil takviyesi yapılacak. Bu ekipler, suçların yoğun işlendiği bölgelerde görevlendirilerek sokak hâkimiyetini sağlayacak. Ayrıca 'kapkaç',
'yankesicilik' ve 'kaldırımcılık' diye tabir edilen suçların işlendiği bölgelerde, uzman ve gerekli eğitimleri almış 100 kişilik sivil personel 'yaya devriye' olarak görev alacak.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce hazırlanan istatistiklere göre, ilin 32 ilçesinde son 6 ayda 3 bin 807 kapkaç olayı meydana geldi. 2000 yılı içerisinde 3 bin 800 kapkaç olayında 531 sanık yakalanırken, 2001 yılının ilk altı ayında meydana gelen olaylardan 360'ı aydınlatılıp, 455 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Meydana gelen kapkaç olaylarında faili meçhul sayısı geçen yıl 2 bin 458'ken, son altı ayın rakamı 2 bin 765.
En çok Kadıköy'de
İstatistiklerde, son altı ayda en fazla kapkaç olayı Kadıköy'de meydana geldi. Kadıköy'de 383, Kartal'da 356, Şişli'de 299, Pendik'te 295, Ümraniye'de 220 kapkaç olayı yaşandı.
Kapkaç türleri
Otodan kapkaç: Son iki yılda arttı. Kapkacın yüzde 80'i bu yolla gerçekleşiyor. Çalıntı oto ya da plaka kullanılıyor. Sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde işe çıkan kapkaççılar, özellikle çantalı kadınları hedef seçiyor. Yaya kapkaççı: Çoğunlukla kadınlar ve turistler hedef seçiliyor. Bir ya da iki kişi, kurbanlarının elindeki çantayı alıp, kaçmaya çalışıyor. Direnişle karşılaştıklarında yere yatırıp döverek çantasını almaya çalışıyorlar. Turistlerin yoğun olduğu semtlerde görülüyor.
Yola yaklaşmayın

  • Yolda veya caddede yürürken caddeye yakın olan taraftan mümkün oldukça uzak durulmalı, çanta trafik akışının ters istikametinde taşınmalı,
  • Hava karardıktan sonra eve giderken ıssız ara sokaklar yerine, ışıklı ana caddeler tercih edilmeli,
  • Kadın sürücüler, otoyolda araçlarına arkadan çarpan olursa dikkatli olmalı ve araçtan inmemeli,
  • Yoğun trafikte ve trafik ışıklarında beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine bagaja kilitlen-meli ya da sürücü koltuğunun altına saklanmalı.