'Kaplama'lı facia 11 can aldı, kar lastiği hatırlandı

'Kaplama'lı facia 11 can aldı, kar lastiği hatırlandı
'Kaplama'lı facia 11 can aldı, kar lastiği hatırlandı

Günübirlik gezi zincirleme faciaya dönüştü. Arka arkaya gelen iki midibüsten biri devrildi, arkadan gelen de yardım edenlere ve yaralılara çarptı.

Erciyes dönüşü 11 kişiye mezar olan midibüsün kar lastiği yoktu, arka lastikleri kaplamaydı. Kazadan sonra dağ yolunda lastik kontrolü başladı.

Erciyes Dağı yolunda önceki akşam 7’si üniversite öğrencisi 11 kişiye mezar olan midibüsün şehirlerarası taşıma belgesi ve kar lastiğinin olmadığı, arka lastiklerinin kaplama olduğu, fenni muayenesinin yapılmadığı, sürücünün dağdan inişte riskli yolu tercih ettiği ortaya çıktı.
Niğde Üniversitesi Ulukışla Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve yakınları önceki gün, günübirlik gezi için otomobil ve midibüslerden oluşan 14 araçlık konvoyla Kayseri’ye gidip Erciyes Dağı’na çıktı. Öğrencilerle yakınları akşam saatlerinde dönüşe geçti.
Kafiledekilerin bir bölümü araçlarıyla önceden inişe geçerken, öğrencilerin bindiği iki midibüs arkada kaldı. Midibüslerin sürücüleri, Erciyes’ten inişte kışın buzlanma nedeniyle riskli olan Hacılar ilçesi yolunu takip etti. Sürücüler rampa aşağı keskin virajların bulunduğu yoldan sürekli fren yaparak inmeye başladı. Hacılar ilçesi yakınında sürücü Durmuş Ozan, frenlerin tutmadığını fark edince aracı durdurabilmek için kenardaki elektrik direğine yönlendirdi. Direğe çarpan midibüs şarampole devrilirken, içindekilerden bazıları dışarı fırladı. 

Arkadan gelen midibüs de yaralılara çarptı 

Kaza yerine sağlık ekipleri sevk edilirken yaklaşık 10 dakika sonra gelen Adem Akpınar yönetimindeki midibüs hızını alamayarak, yaralıları ambulansa taşıyanlara ve yerdeki yaralılara çarptı. Zincirleme faciada ölen 11 kişinin kimliği şöyle: Mehmet Tosun, Coşkun Coşkun, Celal Coşkun, Alpay Bahadır Utar, Melike Velioğlu, Hüseyin Baran, Rabia Gürbüzoğlu, Ecenur Kılıç, Tuğba Çanlı, Ebru Salmanoğlu ve Çiğdem Gürbüzoğlu. Ölenlerden Coşkun Coşkun ve Celal Coşkun, kazadaki yaralılara yardım etmek isterken ikinci midibüsün altında kalan Kayserili iki kuzendi.

‘Kardeşim yastığını getirdim’
Kazada ölenler dün uğurlanırken yakınlarının acısı yürekleri yaktı.
LİSELİ RABİA, ABLASI ÇİĞDEM’LE GEZİYE GİTMİŞTİ: Kazada ölenlerden Rabia (17) ve ablası Çiğdem Gürbüzoğlu (20) Konya’da uğurlandı. Ereğli Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Rabia’nın, Niğde Üniversitesi’nde okuyan ablası Çiğdem’le geziye katılmak üzere bu kente gittiği öğrenildi.
EBRU DİKEY GEÇİŞLE NİĞDE’YE BU YIL BAŞLAMIŞTI: Niğde Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ebru Salmanoğlu Antakya Asri Mezarlığı’na defnedildi. Tabutuna beyaz duvak konulan Salmanoğlu’nun cenazesinde anne Müzeyyen ve kaynakçı olan baba Mehmet Salmanoğlu’nun, güçlükle ayakta durduğu gözlendi.
Salmanoğlu’nun Giresun Üniversitesi’nde bankacılık ve sigortacılık bölümü okuduğu, bu yıl da dikey geçişle Niğde Üniversitesi’nde eğitimine devam ettiği öğrenildi.
ABLANIN FERYADI: 19 yaşındaki Melike Velioğlu, Adana’da toprağa verildi. Melike’nin iki gün önce telefonla görüştüğü ablası Esabil Velioğlu’na “Abla yastığım rahat değil. Rahat uyuyamıyorum” dediği belirtildi. Kardeşinin kullandığı yastığa sarılan abla Esabil Velioğlu, cenaze aracına koşarak “Yastığını getirdim” diye feryat etti. Acılı abla, cenaze boyunca kucağındaki yastığı bırakmadı. Genç kızın diğer ablası Ekabil, annesi Saadet ve babası Abdullah Velioğlu güçlükle ayakta durdu. Genç kız , cenaze namazının ardından Buruk Mezarlığı’nda toprağa verildi.
İKİ KUZEN YARDIM EDERKEN ÖLDÜ: Kazada yaralananlara yardım etmek isterken başka bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren amca çocukları Coşkun ve Celal Coşkun, Beydeğirmeni Köyü’nde gözyaşları içinde toprağa verildi.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  Giresun

  ,

  KONYA

  ,

  Beyaz

  ,

  Rabia

  ,

  Akşam

  ,

  Kız

  ,

  Antakya

  ,

  elektrik

  ,

  kar

  ,

  genç

  ,

  öldü