Kaplan: Ben terörist değilim

Almanya'dan sınır dışı edilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi Metin Kaplan, uçakla Anıtkabir'e yönelik saldırı hazırlığının da aralarında bulunduğu 13 ayrı suçtan dün yargıç karşısına çıktı.

İSTANBUL - Almanya'dan sınır dışı edilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği yöneticisi Metin Kaplan, uçakla Anıtkabir'e yönelik saldırı hazırlığının da aralarında bulunduğu 13 ayrı suçtan dün yargıç karşısına çıktı.
14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunma yapan ve konuşmasına Kuran'dan ayetlere yer veren Kaplan, terörist suçlamasını reddetti. Kaplan, "Müslüman terörist, terörist Müslüman olamaz. Türkiye'yi 'Darülharp' olarak nitelendirdiğim iddiaları doğru değil. Türkiye, 'Darülislamdır', yani İslam diyarıdır, benim ülkemdir. Alnımız açık, yüzümüz ak. Hırsız, hortumcu, katil, kapkaççı değiliz. Düşünceleri suç olarak nitelendiriyorsanız, özgürlük anlayışınızı sorgulayın" dedi.
Duruşma savcının görüşü için ertelendi. Kaplan'a, 13 ayrı iddia nedeniyle 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs' suçundan müebbet ağır hapis cezası isteniyor.