Kaplan Volkan'a uzman eğitimci

Hayvanat bahçesinde bakıcısını öldüren 'Volkan' adlı kaplanın bakımı, Yırtıcı Hayvanlar Bölümü Şefi Veteriner Teknikeri Erol Yıldız'a verildi. Yıldız'ın yırtıcı hayvanlar konusunda Ankara Hayvanat Bahçesi'nde eğitim gördüğü belirtildi.

GAZİANTEP - Hayvanat bahçesinde bakıcısını öldüren 'Volkan' adlı kaplanın bakımı, Yırtıcı Hayvanlar Bölümü Şefi Veteriner Teknikeri Erol Yıldız'a verildi. Yıldız'ın yırtıcı hayvanlar konusunda Ankara Hayvanat Bahçesi'nde eğitim gördüğü belirtildi. Her gün 7 kilo et verilen ve bakım sistematiği gereği haftada bir gün aç bırakılan 'Volkan'ın, önceleri sadece pazartesi günleri aç bırakıldığı belirtilirken, bakıcısını öldürmesinden sonra da aç bırakıldığı iddia edilmişti. Kaplana dün et veren yetkililer, iki gündür ziyaretçi sayısının arttığını belirtti.
Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, kaplanın olaydan sonra aç bırakıldığını iddia ederek, konuyu AB Türkiye Temsilciliği Bürosu'na götüreceklerini belirtti. Çıtırık, şunları söyledi:
'Açlık cezası kabul edilemez'
"Hayvanların bakımları eğitimsiz belediye işçileri tarafından yapılıyor. Bir bakıcının, ciddi bir eğitimden geçirilmeden, vahşi bir hayvanın bakımına verilmesi affedilmeyecek bir suç. Kaplana açlık cezası verilmesi kabul edilemez. Hayvanı doğası dışındaki yerlerde yaşamaya zorlamak sonra da 'Saldırdı' diyerek açlığa mahkûm etmek gibi ahlaki olmayan bu davranışı kınıyoruz."
Hayvanat bahçesinde basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, kaplanın açlık cezasına çarptırıldığı iddialarını yalanladı. Güzelbey, "Kaplanın bakımı eskiden olduğu gibi düzenli yapılıyor. Günde yedi kilo et veriliyor" dedi.