Kaplan yine kurtuldu

Almanya'da yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin yöneticisi Metin Kaplan, Köln İdare Mahkemesi'nin iki ay süreyle sınır dışı edilemeyeceği yönündeki kararı, Köln Şehir İdaresi'nin de hakkındaki tutuklama kararını kaldırmasıyla rahat bir nefes aldı.

BERLİN - Almanya'da yasaklanan İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği'nin yöneticisi Metin Kaplan, Köln İdare Mahkemesi'nin iki ay süreyle sınır dışı edilemeyeceği yönündeki kararı, Köln Şehir İdaresi'nin de hakkındaki tutuklama kararını kaldırmasıyla rahat bir nefes aldı.
Köln İdare Mahkemesi'nin bir sözcüsü, Metin Kaplan'ın avukatlarının, Münster Yüksek İdare Mahkemesi tarafından önceki gün alınan sınır dışı etme kararından sonra, Kaplan'ın hızlı bir şekilde sınır dışı edilmesini önlemek amacıyla bir dilekçe sunduklarını ve mahkemenin bu dilekçeyi kabul ettiğini söyledi. Bu karara göre, Kaplan hakkında iki ay süreyle sınır dışı işlemi yapılamayacak. Kaplan'a ikinci iyi haber Köln Şehir İdaresi'nden geldi. İdare, avukatların Kaplan hakkındaki tutuklama kararının kaldırılması için verdiği dilekçeyi kabul etti. Köln polisi de bu kararın ardından Kaplan'ın aranmasına son verdi. Münster Yüksek İdare Mahkemesi'nin Kaplan'a sınır dışı kararını onaylamasından, Köln Sulh Mahkemesi'nin de sınır dışı edilebilmesi için hakkında tutuklama kararı çıkarmasından sonra polisçe aranmaya başlanan Kaplan, kayıplara karışmıştı. Münster Yüksek İdare Mahkemesi'nin, önceki gün Metin Kaplan'ın Türkiye'de kötü muamele görmeyeceği kanaatiyle sınır dışı edilmesinin mümkün olduğuna karar vermesinden sonra, Köln Sulh Mahkemesi Metin Kaplan hakkında gıyabi tutuklama kararı almıştı.