Kaplan'a müebbet hapis

Almanya'dan sınır dışı edilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (ICCB) lideri Metin Kaplan, 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan yargılandığı davada 'müebbet ağır hapis' cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - Almanya'dan sınır dışı edilen İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (ICCB) lideri Metin Kaplan, 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan yargılandığı davada 'müebbet ağır hapis' cezasına çarptırıldı.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan karar duruşmasında, tutuklu sanık Kaplan, savunma yapmak için ek süre istedi. Talebi reddedilen Kaplan, "Biz ne vatan hainiyiz, ne de vatansızız. Bu memleket bizimdir. Kemalist rejimi reddediyorum. Biz öyle bir Türkiye istiyoruz ki Kuran anayasa, şeriat kanun, İslam devlet olsun" dedi.
Soruşturmanın genişletilmesi ve reddi hâkim taleplerini davayı gereksiz yere uzatacağı görüşüyle reddeden mahkeme, avukatlara savunma için bir buçuk saat süre verdi.
Savcının esas hakkındaki mütalaasının ardından mahkeme heyeti, Kaplan'ı 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs' suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 146/1. maddesi uyarınca 'ölünceye kadar sürecek müebbet ağır hapis' cezasına çarptırdı.


    http://www.radikal.com.tr/7497497497490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.