Kaplan'a üçlü bozma

Yargıtay, Almanya'dan sınır dışı edildikten sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği yöneticisi Metin Kaplan'la ilgili kararı...

ANKARA - Yargıtay, Almanya'dan sınır dışı edildikten sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen yasadışı İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği yöneticisi Metin Kaplan'la ilgili kararı, eksik soruşturma, usul eksikleri ve TCK değişikliğini gerekçe göstererek bozdu.
Kaplan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından eski TCK'nın 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs'ten müebbet ağır hapse mahkûm edilmişti. Yargıtay Başsavcılığı kararın yeni TCK'ya göre düzeltilerek onanmasını istemişti. Temyiz incelemesi Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozma kararıyla sonuçlandı.
Daire, bir sayfanın üye hâkim tarafından imzalanmamasını usul eksikliği olarak gösterirken, kapatılan DGM'de diğer örgüt üyeleriyle ilgili davadaki delillerin birlikte değerlendirilmemesini de bozma gerekçesi saydı. Daire, hak mahrumiyetlerinde yeni TCK'nın eski TCK'ya göre lehte hükümlerinin işletilmesini istedi. Yargıtay Başsavcılığı, karara itiraz etmezse dava yeniden görülecek, itiraz ederse, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gidecek.


    http://www.radikal.com.tr/7647757647750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.