Kaplan'a yine iade sinyali

Almanya'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin İçişleri
Bakanı Fritz Behrens, 'kara ses'...

BERLİN - Almanya'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin
İçişleri Bakanı Fritz Behrens, 'kara ses' olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın, cezaevindeki oğlu Metin Kaplan'ın serbest bırakılmasından sonra Türkiye'ye iade edilebileceğini söyledi.
Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü 23 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, Alman yasalarına göre, kendisini idam cezası bekleyen ya da işkence görme olasılığı bulunan mahkûmların sınır dışı edilemeyeceğini, Kaplan'ın Türkiye'ye iadesinin mümkün görünmediğini belirtirken, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Behrens, Köln'de yayımlanan Sonntag-Express gazetesine şu açıklamayı yaptı:
"Yakında Türk hükümetiyle görüşmelere başlanacak. Bir Türk mahkemesi Kaplan'ı idam cezasına çarptırsa bile, Türk hükümeti idam cezasının uygulanmasını durdurabilir ve insan haklarına uyulacağı konusunda güvence verebilir. Bu da Metin Kaplan'ın sınır dışı edilmesi için yeterli olacaktır."
Eyalet İçişleri Bakanı Behrens, Dernek Yasası'nda muhtemelen aralık ayında yapılacak
değişiklikle dini inanç imtiyazının kaldırılmasından sonra, Metin Kaplan'ın yönettiği İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (İCCB) adlı örgütün de yasaklanacağını ve malvarlığına el konulacağını söyledi.
Metin Kaplan da, serbest bırakılması durumunda sınır dışı edilebileceği için, cezasının erken bir zamanda tecil edilerek serbest bırakılmak istememişti.