Kaplancılara Alman 'panzeri'

11 Eylül sonrası bir dizi terörle mücadele yasası çıkaran Almanya'da beklenen oldu.

BERLİN - 11 Eylül sonrası bir dizi terörle mücadele yasası çıkaran Almanya'da beklenen oldu. İçişleri Bakanı Otto Schily, terörle bağlantılı dini örgütlerin yasaklanmasını öngören yasayı, ilk önce Kaplancılara uyguladı.
Dün 'Karases' lakaplı Cemalettin Kaplan'ın oğlu olan ve 'Köln Halifesi' diye anılan Metin Kaplan'ın liderliğindeki Halife Devleti yasaklandı. Bin 100 üyesi olan Halife Devleti'yle birlikte 'İslam'ın hizmetçileri' adlı vakıf ve 19 yan kuruluş da yasaktan nasibini aldı.
Alman polisi, dün örgütün yedi eyalette camilerini bastı, 212 büro ve evi aradı. Köln'deki 'Halife Devleti' merkezinin masa, sandalye ve bilgisayarları kamyonlara yüklenerek götürüldü. Ingolstadt'taki aramalarda bir tabanca bulunurken, 30 kişi gözaltına alınıp serbest bırakıldı.
'Yahudi düşmanları'
Schily, basın toplantısı düzenleyerek,
'Halife Devleti'nin yandaşlarını demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı kışkırttığını, yayın organı Ümmeti Muhammed'de Yahudi düşmanlığı yapıldığını söyledi. Schily, "'Halife Devleti', 1924 yılında Atatürk'ün kaldırdığı halifeliği yeniden canlandırmaya, anayasamızı hiçe sayarak devlet kurmaya, hukuk düzenimize karşı gelmeye çalışıyor. Bu yasak gerekliydi" dedi. Schily, Kaplan'ın iadesiyle ilgili şunları söyledi: "Türk hükümetiyle bu konuda görüşmeler yapacağız. Yasalarımız gereği, idama mahkûm edilebilecek ya da işkence görebilecek kişileri sınırdışı edemiyoruz. Ancak, Türkiye'de Kaplan'a işkence yapılacağını düşünmüyoruz" dedi.
Diğerleri sırada
Schily, Milli Görüş'ün de yasaklanıp yasaklanmayacağı sorusunu "Diğer radikal dinci dernekleri de araştıracağız. Bu konuda henüz isim veremem. Ancak bu, diğer aşırı dinci örgütlere de uyarı olmalı. Hangi dernekleri yasaklayacağımızı önceden açıklamayacağız" diye yanıtladı.