Kaplan'ın iadesi zor

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Cornelie Sonntag-Wolgast, Almanya'da...

BERLİN - Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Cornelie Sonntag-Wolgast, Almanya'da faaliyetleri yasaklanan İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği'nin (İCCB) cezaevindeki yöneticisi Metin Kaplan'ın idam edilmeyeceğine dair garanti verilmemesi durumunda Türkiye'ye iade edilemeyeceğini söyledi.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Uyum Politikası Çalışma Grubu'nun dün Berlin'de Türk gazetecilerle birlikte yaptığı 'kahvaltı toplantısına' katılan Sonntag-Wolgast, Türkiye'nin güvence vermemesi halinde, Kaplan'ın sınırdışı edilmesinin Alman yasaları ve uluslararası sözleşmeler kapsamında mümkün olmadığını belirtti. Wolgast, "Milli Görüş de mercek altına alınmalı" dedi. Kaplan da, sınırdışı edilmemesi için idare mahkemesine başvurdu.
Bu arada Bavyera eyaleti İçişleri Bakanı Guenter Beckstein, ülkede kabul edilen yeni yasa uyarınca Milli Görüş teşkilatının da yasaklanmasını istedi.
SPD Uyum Politikası Çalışma Grubu Başkanı Leyla Onur da, 'Sözde Halife Devleti'nin yasaklanması için geç bile kalındığını belirtti.