'Kaplan'ın iadesinde uzlaşma'

Alman Der Spiegel dergisi, Türk ve Alman hükümetlerinin, faaliyetleri yasaklanan
İslami Cemaat ve Cemiyetleri...

BERLİN/MÜNİH - Alman Der Spiegel dergisi, Türk ve Alman hükümetlerinin, faaliyetleri yasaklanan İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği'nin (İCCB) cezaevindeki yöneticisi Metin Kaplan'ın Türkiye'ye iade edilmesi
konusunda uzlaşmaya vardıklarını yazdı. Bavyera eyalet hükümeti ise, İslam Toplumu Milli Görüş derneğinin kapatılmasını planlıyor.
Der Spiegel'de yayımlanan haberde varılan uzlaşma uyarınca, Alman hükümetinin, Kaplan hakkında idam kararı alınmaması talebinden vazgeçeceği, bunun karşılığında Türk hükümetinin, Metin Kaplan hakkında idam cezası verilmesi halinde bile, kararı uygulamayacağı konusunda güvence vereceği öne sürüldü. İçişleri Bakanı Otto Schily, gelecek hafta İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile Berlin'de görüşeceğini ve Kaplan'ın iadesiyle ilgili uzlaşmaya varacaklarından emin olduğunu söyledi.
Sırada Milli Görüş var
Öte yandan, Bavyera eyalet hükümeti, yaklaşık
27 bin üyesi bulunan İslam Toplumu Milli Görüş derneğinin kapatılmasını planlıyor. Münih'teki eyalet İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Günther Beckstein'ın, yasak konusunu İçişleri Bakanları Konferansı'nda gündeme getireceği belirtildi. Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir, İslam Toplumu Milli Görüş derneğinin yasaklanmasına
karşı çıkarak, bu derneğin 'yasallıktan çıkartılmasının akıllıca olmayacağını' söyledi.
Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi milletvekili Karl Lamers de, yasaklamanın
'yasal açıdan sorunlu ve siyasi açıdan da yanlış olacağını' belirtti. Lamers, Türklerin topluma uyumunun, IGMG'ye karşı bir tavır alınarak değil, bu dernek ile işbirliği yapılarak sağlanabileceğini savundu.