Kaplumbağa hızıyla adalet

Almanya, Sivas katliamı davası hükümlülerinden Muhammed Nuh Kılıç'la ilgili olarak Türkiye'nin tutuklama ve iade talebini, 'belgeler yetersiz' diyerek reddetti.

ANKARA - Almanya, Sivas katliamı davası hükümlülerinden Muhammed Nuh Kılıç'la ilgili olarak Türkiye'nin tutuklama ve iade talebini, 'belgeler yetersiz' diyerek reddetti. Bu talebin 'ön iade isteği' şeklinde olduğuna dikkat çeken Adalet Bakanlığı ise Kılıç'la ilgili ayrıntılı dosyayı yakında Almanya'ya ulaştıracak ve iade talebini yineleyecek.
Savcıya göre talep yeterli
Almanya Federal Savcı Christine Hügel, Kılıç'ın durumuyla ilgili olarak "Biz Muhammed Nuh Kılıç'ın tutuklanması için Türkiye'nin talebini yeterli bulduk, ancak eyalet mahkemesi bulmadı. Çünkü, Türkiye'den gönderilen yazıda sadece Kılıç'ın yasadışı bir yürüyüşe katıldığı belirtiliyor" diye konuştu.
Türkiye'nin firari hükümlü Kılıç'ın tutuklanması için bir an önce ek belge göndermesi gerektiğini vurgulayan Federal Savcı Hügel, "Kılıç yürüyüşe katılmanın dışında nelerle suçlanıyor? Sivas olaylarında ne rol oynuyor? Tam olarak ne gibi suçları işlemiştir? Tüm bu sorular cevaplanmalıdır" diye konuştu. Hügel, aksi takdirde, tutuklama kararını uygulayamayacaklarını söyledi.
'Belgeler gönderilecek'
Almanya'nın talep ettiği belgeleri hazırlayıp göndereceklerini belirten Adalet Bakanlığı yetkilileri ise, "Zaten, bizim isteğimiz bir ön iade talebiydi. Bu talep reddedildiğine göre, hakkında daha ayrıntılı bir dosya hazırlayarak Almanya'nın bilgisine sunacağız. Sonra da Kılıç'ın iadesi gerçekleşecek" dedi.
Yıllar sonra kırmızı bülten
1993 yılında 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas katliamının firari hükümlülerinden Kılıç'ın yıllardan beri Almanya'da yaşadığı Hürriyet gazetesinin haberiyle ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Emniyet, Kılıç'ın iadesi için Adalet Bakanlığı ile temasa geçmişti.
Bu süreçte Kılıç için kırmızı bülten çıkarılmadığı da anlaşılmıştı. Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, 12 Ağustos 2005'te yaptığı açıklamada Kılıç hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını duyurmuştu.
Kılıç: Provokasyon vardı
Polis yetkilileri, Muhammed Nuh Kılıç'ın dava süreci sonunda kendisine verilen 7.5 yıl hapis cezasını ağır bulduğu için Almanya'ya kaçtığını söyledi. Almanya'dan bu süreç içinde oturma izni de alan Kılıç, "Sivas'ta büyük bir provokasyon ve kışkırtma vardı, ondan dolayı cereyan etti. Bana verilen cezayı hak etmedim" demişti. Mahkûm edildikten sonra bir süre Türkiye'de gizlendiğini anlatan Kılıç, ardından Kıbrıs'a kaçarak bir yıl çeşitli fabrikalarda çalıştığını, daha sonra Türkiye'ye dönerek Almanya'ya kaçtığını açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7550347550340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.