Kaplumbağa hızıyla Ar-Ge

Kaplumbağa hızıyla Ar-Ge
Kaplumbağa hızıyla Ar-Ge
ABD'de görev yapan Prof. Dr. Esen Ercan Alp'e göre, Türkiye Ar - Ge çalışmalara ayırdığı payla, İspanya'yı 2040, Almanya'yı 2100'de yakalayabilir.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

TÜBİTAK, bu yıl ikinci kez yurtdışındaki Türk bilim insanlarını bir araya getirdi. Yurtdışındaki Türk Biliminsanları Kurultayı’nın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Yücel Altunparmak tarafından yapıldı. Bakan Ergün, konuşmasında 2012’de Türkiye milli gelirinin 800 milyar dolara ulaştığının altını çizdi bunun yüzde 1’i kadar bir pay araştırma geliştirme harcamalarına ayrıldığını anlattı. Toplantıya katılanlardan Amerika’da Argonne Ulusal Laboratuarı’nda 1984’ten bu yana çalışan 1999’da Chicago Üniversitesi tarafından ‘yılın bilim insanı’ seçilen Prof. Esen Ercan Alp’ti. Prof. Alp ise Radikal’e yaptığı açıklamada, ‘ar-ge’ çalışmalarını şöyle değerlendirdi:
“Bilim Bakanlığı’nın verilerine göre, Ar-Ge için ayrılan pay yüzde 0.75. Artış hızına bakıldığında İspanya’nın bugünkü düzeyine ancak 2040’ta yetişeceğiz. Almanya’ya ise 2100’de. O da İspanya ve Almanya’nın aynı durumda kaldığını varsayarsak. Son 20 yıldır Türkiye’deki yayınlara yapılan atıf sayısında bir artış yok. Son 20 - 30 yıla bakıldığında Türkiye’nin Ar-Ge konusundaki artışı yeterli değil. Yüzde 0.25’ten yüzde 0.75’e çıktı. Avrupa ve OECD ülkelerinde bu oran yüzde 3. Avrupa’daki kadar temel araştırmalar yapabilen bilim merkezlerine ihtiyacı var. 5 bin - 10 bin kişinin çalıştığı merkezler olmalı. Yoksa 2023’te istenen hedeflere ulaşılması zor. Almanya’da 100 binin üzerinde çalışan araştırmacı varken, Türkiye’de 2 bin bile değil.”

Türkiye’de ortam yok

Stanford Üniversitesi’nde enerji dönüşüm sistemleri üzerine çalışan Prof. Dr. Turgut Gür ise Türkiye’yle bilimsel işbirliği konusunda şu yorumu yaptı: “İki tarafta da hazırlık ortamı gerekiyor. Türkiye’de o hazırlık ortamı yok. Sadece parayla halletmek zor. Araştırma kültürü, bilim kültürü, ortak çalışma kültürü gerek. Özgürlükler açısından iki tarafının da eşit olması gerek. Türkiye’de henüz bu ortam oluşmamıştır.” 

1000 dolara bile ulaşmadı

Yandaki grafikte Türkiye, Almanya, İspanya ve OECD ülkeleninin yıllara göre Ar- Ge için ayırdığı para miktarı görünüyor. Türkiye’nin 2000’den beri ayırdığı pay 1000 dolara bile ulaşamadı. . Böyle giderse İspanya’yı 2040’ yılında Almanya’yı ise 2100 yılında ancak yakalar.


  http://www.radikal.com.tr/114045311404535

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Değişim&Gelişim - ffzor

  Üniversitelerinin şişirilmiş balon, öğretim görevlilerinin vasat, seçilmişlerin ve atanmışların sabit görüşlü ve bilimsel gerçeklikten uzak; bilim kurumlarının 'Evrim' kelimesine tahammül edemeyenlerden oluşturulduğu; Ar-Ge'nin çok uluslu ve/veya büyük şirketlerin sermayesi altında kapitalist dünyaya teknoloji geliştirmek anlamına geldiği; her yetişkin bireyinin parasal sorunlara&hayallere gömülmüş olduğu bir ülkede 'BİLİM' yaratılmasını(bu kelimeye bile kızarlar) beklemek biraz zor. Mesela keşke insanlar, askerlikten kaçmak için değil de, gerçekten araştırma yapmak için doktora yapsa. Ya da seçilmişler tek sorunun 'para' olduğunu düşünmese. Türkiye'de bilim işi biraz zor vesselam.

  Hangi TÜBİTAK? - uluorta

  Matematiksel Evrim Çalıştayı'na geçit vermeyen TÜBİTAK mı? Tamam tüm Ar-Ge destekleri ortada, TEYDEB'in programları vesaire; ama çaba gösterip destek isteyenlere de "bilimsel" değil "siyasi" bir seçilim yapılıyorsa, ne anladım ben bu işten? Para var da kimlere ayrılıyor, bunu bir sormak lazım. Ama TBMM'de değil tabii, o zaman "önergeler reddediliyor", pardon..

  ... - Radigal

  Türkiye'de bilimin ilerlememesinin sebepleri yazılsa roman olur. Ama birincil sebep belli. Bilim ve sanat düşmanı bir iktidar...

  Zihinsel dönüşüm lazım - testereci

  Buldukları her boşluğa bina yapmayı marifet sayan zihniyetin olduğu yerde ne doğru dürüst araştırma olur ne de bilim yapılır...Bunlar için zahmet gerekir..Bizde herşey, kısa sürede bitecek avantası yüksek işler üzerine kurulu olduğundan işimiz zor anlayacağınız..

  Saptama - gazetey

  Türkiyede Ar-Ge ye para yok değil alası var. Herşeyden önce parayı kullanacak beyin yok. Üniverste öğretim üyelerine neden sormuyorsunuz kaç proje yazdın ne ürettin diye. Neden ona göre liyakat vermiyorsun.Neden bilmem hangi tarikatından diye tepeden üniversiteye öğretim üyesi atıyorsun. Bu arada projelerin takibi yok. Suistimal var. Kilit noktalarda işi bilen yok ve suistimal var. Bu işi halletmek atla deve değil. Kimse Amerikayı yeniden keşfetmesin. Türkiyede bilimin % 70 kırtasiye sekreterlik. Geri kalan % 29 bürokrasi ile kanlı bıçaklı olma % 1 herşeye rağmen yola devam. Vakit bulursan hipotezinin 2 ci aşamasına geçersin. Milliyetçi değilsen bu ülkede araştırma yapamassın. Bu ülkeyi çok sevmiyorsan bu ülkede bilim yapamassın. Dışarıda bir konu yakalarsın (biraz şanstır) nobeli de alırsın oskarı da :)). Önemli olan bu topraklara bilim, aydınlık fidanının ekebilmek. Atatürke başvurun o size herşeyi anlatır. Köy enstitülerini anlamak istemiyorsunuz anlasanızda arkanızı dönüyorsunuz sonrada sanki çözümsüz bir sorunmuş gibi ah vah ile ortaya çıkıyorsunuz. Tiyatro sanatçısı size ders öğretemez.