Kaplumbağa turda

Törenle sırtlarına verici takılarak denize salınan dört kaplumbağanın ikisinin Suriye'ye, ikisinin de batıya yöneldiği saptandı.
İzleme adresi: www.seaturtle.org.

ADANA - Törenle sırtlarına verici takılan dört kaplumbağa, hızlı çıktı. Güzergâhları 'www.seaturtle.org'dan izlenen kaplumbağalardan ikisinin batıya, ikisinin Suriye'ye yöneldiği belirlendi.
15 Temmuz'da salıverilen ve internetten 'Turkey 1' ismiyle takip edilen yeşil deniz kaplumbağası 25 Temmuz'da Suriye'ye uğrayıp, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un sahillerine yöneldi. İlk kaplumbağa 10 günde 272 km. yol kat etti. 21 Temmuz'da salıverilen 'Turkey 4' de ilk kaplumbağayla aynı güzergâhı takip ediyor. 'Turkey 4', 211 km. giderek 27 Temmuz'da Suriye sahillerine çıktı.
'Turkey 2' ise 486 km. gidip, 28 Temmuz'da Antalya'ya ulaşırken, 'Turkey 3' de aynı tarihte 344 km. yol kat etti ve Gazipaşa sahillerine çıktı.
Kaplumbağaların denizdeki bilinmeyen hayatını, nerelere göç ettiklerini, ne kadar kaldıklarını anlamayı amaçlayan proje, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Proje Direktörlüğü Çevresel Yatırım Programı ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) tarafından yürütülüyor. Projeye İngiltere Exeter Üniversitesi ile Marine Turtle Researche Group (MTRG) tarafından da destek verildi. Projeye 5 bin dolar destek verenler, kaplumbağalara isim takabiliyor. Ancak, talip çıkmayınca 'adsız' kalan ilk dört kaplumbağa, internette Turkey koduyla anılıyor.
EKAD yetkilileri, kaplumbağaların sırtına monte edilen verici ve 12-13 cm uzunluğundaki antenin, hayvan su yüzüne çıktığında uyduya sinyal yolladığını, yüzerken yarattığı 'sürtünme' etkisi dışında, hayvanın hayatını etkilemediğini, bir yıl sonunda da çıkarılacağını açıkladı.