Kaplumbağalara isim babası aranıyor

Ekolojik Araştırmalar Derneği Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Şirketi'nin Çevresel Yatırım Programı kapsamında Adana Ceyhan-Yumurtalık bölgesinde yürüttüğü 'Denizkaplumbağalarının Keşfi Projesi'nde, uydu izleme aşamasına geçiyor.

İSTANBUL - Ekolojik Araştırmalar Derneği Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Şirketi'nin Çevresel Yatırım Programı kapsamında Adana Ceyhan-Yumurtalık bölgesinde yürüttüğü 'Denizkaplumbağalarının Keşfi Projesi'nde, uydu izleme aşamasına geçiyor.
Türkiye'de ilk kez yapılacak çalışmayla, uydu aracılığıyla denizkaplumbağalarının göç yolları ve dalış derinliklerinin izlenmesine, Temmuz 2004'te başlanacak. Aynı çalışma Temmuz 2005'te yinelenecek. Her yıl dört-beş anne kaplumbağaya takılacak cihazla kaplumbağalar, uydudan bir yıl süreyle izlenecek. Denizkaplumbağalarına takılacak cihazlar ve koruma projelerine ek kaynak yaratmak için isim babaları aranıyor. Kaplumbağalara, sponsor olan firma ve kişilerin adı verilecek. Her bir kaplumbağa için 5 bin dolara sponsor olmak isteyen kişilere Ekolojik Araştırmalar Derneği "Sizin de isminizi taşıyan bir anne kaplumbağanız olmasını ister misiniz" diye soruyor. Kaplumbağaları koruma çalışmaları www.seaturtle.org internet sitesinden anbean izlenebilecek.