Kaptana kızıp geminin dibini delmeyin

Kaptana kızıp geminin dibini delmeyin
Kaptana kızıp geminin dibini delmeyin
AK Partili Hüseyin Çelik, Cemaat'le yaşanan tartışmayı "Kapıyı sert çarpmayıp, kaptana kızıp, geminin dibini delmeyelim" diye değerlendirdi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

17 Aralık operasyonu siyasi gündemi alt üst etti. Yerel seçimi gölgede bırakan tartışmalar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ’nin geleceğine ve erken seçime odaklandı. Radikal, kamuoyunda merak edilen o soruları AK Parti’nin iki önemli kurmayına sordu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ile Grup Başkanvekili Mahir Ünal, gündemi değerlendirdi.

Çelik: Erken seçimin ‘e’sini konuşmadık

Türkiye , peş peşe 3 seçime gidiyor. 30 Mart’ta yerel seçim, ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 yılı haziran ayında ise genel seçimler için sandık kurulacak. 17 Aralık operasyonu, AK Parti’de yaşanan istifalar seçimlerin öne alınmasını gündeme taşıdı. Türkiye, yaşanan son olaylardan sonra erken seçime mi gidecek? Hüseyin Çelik ve Mahir Ünal, gündemlerinde erken seçim olmadığına vurgu yaptı. İki gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısını hatırlatan Hüseyin Çelik, “ O toplantıda erken seçimin ‘e’si bile konuşulmadı. Erken seçimi gerektirecek bir durum yok. Türkiye’yi seçim havasına sokmanın da gereği yok. Kaldı ki seçim olsa değişen ne olacak?” diye sordu. Mahir Ünal da benzer ifadeler kullanırken şu noktaya dikkat çekti”: Seçimi öne almaya gerek yok ama Başbakanımız ‘hakem millettir’ der mi? Diyebilir. O zaman seçime gideriz”

‘Kapıyı sert çarpma’ sözüm herkese

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, son zamanlarda yaşanan tartışmaların Türkiye’ye zarar vermeye başladığını söyledi. Dolar, faiz, borsadaki gelişmelere dikkat çeken Çelik, “İnsanlar ona-buna zarar vereceğim derken kendi ülkelerine zarar verdiklerini görmeli” dedi. Hükümet-Cemaat gerilimini değerlendirirken “Çıktığın kapıyı sert vurma, belki geri dönmen gerekebilir” diyen Çelik, ılımlı mesajlar verdi. Çelik, “Kapıyı sert çarpma sözünü herkes için söylüyorum. Kaptana kızıp, geminin dibini delmeyelim. O gemi su alırsa hepimiz zarar görürüz, çıktığın kapıyı sert vurma, belki geri dönmen gerekir” dedi. Çelik Cemaatle yaşanan tartışmayı değerlendirirken “Kapıyı sert çarpma Kaptana kızıp, geminin dibini delmeyelim. O gemi su alırsa hepimiz zarar görürüz” diye konuştu dedi.

Grubumuz sapasağlam

Dershane tartışmaları ve 17 Aralık operasyonu sonrası AK Parti’den istifa eden milletvekili sayısı 6 oldu. Kulislerde istifa sayısının artabileceği söyleniyor. Grup Başkanvekili Mahir Ünal, parti grubunun sapasağlam olduğunu savundu. Son oylamada 318 milletvekilinin Meclis’te hazır olduğunu söyleyen Ünal, “Millet her şeyin farkında. Bu tarz operasyonları başka ülkelerde yapabilirler ama bu millet yutmaz. Bizim milletimizin irfan ve feraseti yeter” diye konuştu.

3 dönem değişecek mi?

Çelik ve Ünal, Başbakan Erdoğan’la beraber 73 AK Parti milletvekilini etkileyecek ‘3 dönem kuralı’nın değişeceğine dair bir girişim olmadığının altını çizdi.


  http://www.radikal.com.tr/116834611683461

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  içinizden biri - genco940

  uzun lafın kısası: Şu sıralarda adlandırdığınız paralel devlet ile başlangıçta beraber yürüdünüz, devlet kademelerini paylaştınız, hayatı idame için menfaat birlikleri yaptınız, öncelikle tehlikeli gördüğünüz ordunun ileri kademelerini bir takım sebeplerle hukuki kadrolarınızla içeri aldınız, gönlümüz razı değil ama yargıya karışamayız lafları ile milleti avuttunuz, unuttuklarınız dışında mevzuatı, Polis teşkilatını kendi çıkarlarınız doğrultusunda tertip ve tanzim edip kilit noktaları ele geçirip karşı görüşleri fikirleri bastırmaya çalıştınız. Paylarınız konusunda ihtilafa düştünüz bu da Necmettin Erbakanın israilin desteğini kaybedince kendi kendilerini yiyecekler buda umumi tedrishaneler (dershaneler) yüzünden vukubulacak be hey dünkü çocuklar deyişiyle çok önceden işaret edilmişti.yolsuzluk iddialarıyla ayyuka çıkan menfaat çekişmeleri Yeni Türkiyenin kurtuluşu teranesi ile karşı cephe oluşturularak tatbikata kondu, ortada ne hukuk kaldı ne kanun kaldı, yönetmelikler ile memleket idare edilir hale geldi. Unuttuğunuz bir şey var bu memleket sahipsiz değil, şu anda izlenme safhasındasınız, kavgada araya girme niyeti olmayanları hini hacette karşınızda bulursanız hiç şaşırmayın. gazanız mubarek olsun, gemimnizin dibi zaten delik su aldığınızın bile farkında değilsiniz.