Kaptandan rüşvet iddiası

Zehirli atık yüklü MV/ULLA'nın kumanya almak bahanesiyle 25 Şubat 2000'de girdiği İskenderun Körfezi'nde pazartesi günü batması ardından herkes birbirini suçlarken, rüşvet iddiaları gündeme geldi.

İSKENDERUN - Zehirli atık yüklü MV/ULLA'nın kumanya almak bahanesiyle 25 Şubat 2000'de girdiği İskenderun Körfezi'nde pazartesi günü batması ardından herkes birbirini suçlarken, rüşvet iddiaları gündeme geldi. Geminin 3'üncü kaptanı Celal Mavi, gümrük müdürü S.K.'nın geminin çıkışını vermek için 2 bin dolar rüşvet istediğini savundu, "Vermedik" dedi.
3'üncü kaptan Mavi şu iddiaları dile getirdi: "Yasal yollardan İsdemir Limanı'na girdik. Yükün konşimentoda yazılı nitelikte olmadığı ve kaçak olduğu ileri sürülerek Liman Başkanlığı'nca kaçakçılık suçundan dava açılıp gemiye el konuldu. Mahkeme 126 milyon lira ceza vererek geminin çıkışına izin verdi. Ancak Çevre Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü ve Liman Başkanlığı, çıkışa izin vermedi.
Kaçak malı yakalayana prim veriliyor. Hakkımızda kaçak yük taşıdığımız ihbarı yapan gümrük müdürü S.K., bu primi almak istiyordu. Mahkeme, yükün çıkışına izin verdi ama bu engellendi. Çünkü S.K. 2 bin dolar rüşvet istedi, vermedik."
Baykal: Osetya gibi
CHP de olayı TBMM'ye taşıyor. Genel Başkan Deniz Baykal, Bir CHP heyetinin İskenderun'da inceleme yaptığını , Meclis soruşturması açılması için girişimde bulanacaklarını belirterek "Bu deniz terörünün tahribatı, uzun vadede Osetya'daki terörün tahribatı kadar kalıcı olacak" dedi. Heyetteki milletvekilleri Fuat Çay ve Abdulaziz Yazar da, yükün bir bölümünün olaydan önce karaya çıkartılıp Arsuz beldesi ile Dörtyol'da toprağa gömüldüğü iddiaları olduğunu gündeme getirdi.