Kaputtaki Atatürk resmine 77 TL ceza

Kaputtaki Atatürk resmine 77 TL ceza
Kaputtaki Atatürk resmine 77 TL ceza
Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi'nde, trafik polisi tarafından bir taksiye, kaputundaki Atatürk çıkartması nedeniyle 77 TL para cezası kesildi.

BURSA - Merkez Osmangazi İlçesi Fevzi Çakmak Caddesi Fomora Meydanı'ndaki bir durakta çalışan Nusret Bülent Tekcan yönetimindeki 16 T 0920 plakalı taksi, dün yolcusuyla birlikte Altıparmak Caddesi'nden Stadyum yönüne giderken, yolda görevli trafik polisi tarafından durduruldu.

Görevli polis, kaputta yer alan ve Atatürk 'ün Kocatepe'de büyük taarruz öncesi çekilen fotoğrafının bulunduğu çıkartmanın Trafik Kanuna göre yasak olduğunu söyleyerek sökmesini istedi. Sürücü Nusret Tekcan bunun üzerine "Atatürk'ü çok seviyorum. Çıkartmayı sökmüyorum" deyince polisle arasında tartışma çıktı.

Ancak, polis, Karayolları Trafik Kanunu'nun 26/2'inci maddesinde yer alan 'Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan , flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak' hükmü gereği 77 TL para cezası kesti.

Nusret Tekcan, kendisine ceza kesilmesine rağmen taksisinde bulunan Atatürk çıkartmasını sökmeyi düşünmediğini açıkladı.

YASA MADDESİ
Trafik Kanunu'nun, 'Araçlara ait trafik ayırım işaretleri ve diğer işaretleri' kapsayan 26'ncı maddenin ikinci bendi şöyle:
"Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması ve izin verilmesine dair esas ve usuller ile diğer hususlar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilir."

DHA - Bülent CİVANOĞLU


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Reklam

  ,

  Resim

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  İlan

  http://www.radikal.com.tr/116297111629716

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Niyetiniz belli... - citizen

  Atatürk yerine RTE nin resmi olsaydı kaput üzerinde aynı cezayı kesebilecek miydiniz. Bazı semboller, resimler yasalara sığmayacak kadar anlamlıdır, büyüktür. Helal olsun sana Nusret Tekcan...

  Ankara - canjoker

  Keçiören'de her 5 arabadan birinde ya Osmanlı tuğrası var yada r4bia stickerı var ve herhangi birine ceza kesildiğini ne gördüm ne de duydum. Bu uygulamanın standardını hükümet mi belirliyor ?

  normal ya - denizcikedi

  Hemen şimdi gidip aynı resimden yapıştırıyorum.

  ... - LoremIpsum

  Simdi gelde bu uygulamayi mehmete osmana anlatmaya calis..

  Hata etmişsin - brotherlouie

  Rabiacıların veya Seyid Rıza gibilerinin çıkarmasını yapıştırsaydın ümreye bile gidebilirdin.

  YASA VARSA UYULUR - pispor

  şimdi adam trafik yasasını ihlal etmiş burada Atatürk içimizden biri onu gönlümüzde yaşatmaktır asıl olan; bu gibi gösteriler provokasyondur