Kar iki gün daha sürecek

Kar yağışı İstanbul'da iki gün daha etkili olacak, perşembe günü de yer yer kar görülecek.

Kar yağışı İstanbul'da iki gün daha etkili olacak, perşembe günü de yer yer kar görülecek. Kentte ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerin çoğu yarın da tatil.
İstanbul'da kar yağışı nedeniyle gerekli önlemler alındığı için kara trafiğinde büyük sorunlar yaşanmazken Atatürk Havalimanı olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 13.00'e kadar hava trafiğine kapandı.

VALİ: ARACINIZI ÇIKARMAYIN

İstanbul Valisi Muammer Güler, ulaşım arterlerinde bir sıkıntı olmadığını belirterek, "İstanbullulardan ricamız, zorunlu olmadıkları takdirde özel araçlarıyla çıkmamaları, toplu taşıma araçlarını tercih etmeleridir" dedi. Güler, kar yağışının devam etmesi nedeniyle okulların bir gün daha tatil edildiğini bildirerek, şunları söyledi:
"Kar yağışının yarın da sürecek olması, ulaşımdaki ve trafikteki don ve buzlanmanın yaratacağı tehlikeler, ana arterlerdeki ulaşım sıkıntıları nazara alınarak 8 Şubat Salı günü de İstanbul'daki ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edilmesi kararlaştırılmıştır. Aynı tarihte kamu kurum ve kuruluşlarının engelli personeli de idari izinli sayılacaktır."
Ulaşım arterlerinde bir sıkıntı bulunmadığını vurgulayan Güler, demiryolu, hafif raylı sistem ve metroda, şehir hatları ve deniz otobüslerinde, Boğaz köprülerinde, TEM'de, E-5'te ve diğer arterlerde ulaşımın kesintisiz olarak sürdürüldüğünü kaydetti.

TRAFİKTE BÜYÜK SORUN YAŞANMADI

Kar yağışı nedeniyle kent trafiğinde iş günü olmasına karşın büyük bir sorun yaşanmadı. Bunda özel araç sahiplerinin trafiğe çıkmamasının etkisinin yanı sıra, okulların tatil edilmesi ve ana arterlerin de trafiğe açık tutulmasının payı büyük oldu.
Taksim-4. Levent arasında çalışan metro, Aksaray-Havalimanı arasında çalışan hafif metro seferlerinde bir sorun yaşanmazken, sabah saatlerinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait bir ambulansın Topkapı'da tramvay yolunda kalması nedeniyle tramvaylar yaklaşık 15 dakika karşılıklı olarak çalışamadı.

BAZI ÜNİVERSİTELER DE TATİL

Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Yeditepe, Marmara, Kadir Has, İTÜ, Bahçeşehir, Sabancı, Beykent, Işık, Yıldız Teknik, İstanbul Ticaret ve Fatih üniversiteleri, yarın da tatil edildi. Üniversitelerden yapılan açıklamalarda, bu kararın, İstanbul'daki olumsuz hava koşullarının sürmesi nedeniyle alındığı bildirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın da tatil edildi. Bu arada, Kültür Üniversitesi'nde bugün ve yarın yapılacak olan mazeret sınavlarının, 9 Şubat Çarşamba gününe ertelendiği bildirildi.

UÇAK PİSTTEN ÇIKTI

İstanbul'da etkisini giderek artıran yoğun kar yağışı Atatürk Havalimanı'nda bir faciaya neden oluyordu. Atlas Hava Yolları'nın Frankfurt-İstanbul seferini yapan uçak görüş mesafesinin sınırların altına düşmesi nedeniyle pistten çıkarak kara saplandı. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı.


    http://www.radikal.com.tr/7371407371400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.