Kar tatillerine yeni düzen

İstanbul'da önceki gece saat 23.30'da başlayan kar, dün de etkisini artırarak sürdü.

İSTANBUL/ANKARA/BOLU - İstanbul'da önceki gece saat 23.30'da başlayan kar, dün de etkisini artırarak sürdü. Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürlüğü, karın bugün akşama kadar aralıklarla devam edeceğini, bugün ve perşembe günü kuvvetli buzlanma beklendiğini açıkladı.
Kent kar yağışıyla birlikte muhteşem bir manzaraya bürünse de, sabah saatlerinde bazı bölgelerde trafik yoğunlaştı. 100'ü aşkın maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bazı dış hat seferleri iki saat gecikmeyle yapıldı. Sabah saatlerinde yapılacak olan THY (Şanlıurfa ve Kayseri) ve Onur Air (Trabzon ve Diyarbakır) seferleri ise iptal edildi.
Ancak ana arterlerin açık olması nedeniyle okullar tatil edilmedi. Vali Muammer Güler, "Okullarla ilgili tatil kararı alınacaksa, bunu çocuklarımız evlerinden çıkmadan yapacağız. Ya bir gün önce 19.00'a kadar ilan edeceğiz ya da sabah 05.00'e kadar duyuracağız. Bu seneki prensibimiz budur" açıklaması yaptı. Valilik yetkilileri, Meteoroloji'yle yapılan görüşmelerden sonra okulların kapanmasına karar verilirse bunu sabah saat 05.00-06.00 aralarında medya yoluyla duyurulacağını söyledi.
'B planı' uygulamada
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, 'orta yoğunluk' olan 'B planının' uygulamaya geçirildiğini söyledi. Rafet Bozdoğan, "Ana arterleri açık tutmak ve buzlanmayı önlemek için 1467 personelden oluşan 103 ekip, 374 araçla beş bölgede çalıştı. 600 tonun üzerinde tuz ile 12 ton üre kullanıldı. Tuz stoklarımız yeterli, bir sorun yaşanmaz" dedi.
Gediz Nehri taştı
Başkent Ankara'da da kar yağışı nedeniyle Esenboğa Havalimanı'ndaki iç ve dış hat uçak seferleri saat 14.00'ten itibaren yapılamadı, uçakların bir kısmı Antalya'ya indi Ankara-İstanbul karayolunun 'Bolu Dağı' kesiminde etkili olan kar yağışı ulaşımı aksattı. Gediz Nehri bazı noktalarda taştı, çok sayıda ekili alan su altında kaldı. Doğu Anadolu'da 554 köy ile ulaşım koptu. Uludağ'da, kar kalınlığı 1 metre 85 santimetreye ulaştı.
(dha, aa)