Kar ve sağanak etkisini artırıyor: Sıcaklık düşecek

Kar ve sağanak etkisini artırıyor: Sıcaklık düşecek
Kar ve sağanak etkisini artırıyor: Sıcaklık düşecek

FOTOĞRAF: ŞENER TOKTAŞ / AA FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Güney ve Batı yağmura, Doğu kara teslim
İstanbul ve Muğla yoğun yağışa teslim oldu. Büyük İstanbul Otogarı’nın bodrumu göle dönerken, O-1 Karayolu’nun Kumburgaz Mevkii’nde Edirne yönüne ulaşım su baskını nedeniyle durdu, çok sayıda araç mahsur kaldı. Bodrum’da ise sağanak sokak ve caddede sele neden oldu. Turgutreis, Bitez ve Konacık’ta çok sayıda villayı su bastı. Fethiye’de de caddde ve sokaklar sular altında kaldı. Doğu Anadolu’da kar yağışı nedeniyle toplam 1058 köy yolu kapandı. (dha)

***
İSTANBUL - Bir süredir kış havasının yaşandığı Türkiye’de kar yağışı ve sağanak yağış etkisini göstermeye devam edecek. Hava sıcaklıkları 2 - 5 derece arasında azalırken, doğuda kar, batadaysa sağanak yağış bekleniyor. Son yağışlarla barajların yüzde 90’ı aşan doluluk oranına ulaştığı İstanbul’daysa pazartesi günü batı ve yüksek kesimlerde kar yağışı bekleniyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bugün Karadeniz, Akdeniz ve Ege’da yağmur hakim olurken, Doğu Anadolu’da kar bekleniyor. Marmara ve İç Anadolu’da ise çok bulutlu bir hava görülecek. Yarın Trakya, Güneydoğu Anadolu ve Batı Karadeniz’de kuvvetli sağanak yağış beklenirken, Akdeniz’de ve kıyı Ege’de de yağmur olacak. Türkiye’nin geneli yeni haftaya da yağışlı girecek. Yağışlar Marmara, Ege, Orta ve Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz’de şiddetli sağanak yağış şeklinde etkili olacak. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’nun Anadolu’da Mardin ve çevresinde çok bulutlu hava görülürken, Marmara’nın yüksek kesimlerinde ve doğuda yer yer kar bekleniyor. Çarşamba güneş ilk defa yüzünü gösterecek. Ege Bölgesi ve Antalya’da parçalı bulutlu hava ile beraber güneş görülecek. Hava sıcaklıkları hafta boyunca 3 ile 5 derece arasında azalacak.
İstanbul’da da yağış etkisini artıcak. Pazartesi günü Çatalca, Büyükçekmece, Hadımköy ve Ümraniye’nin yüksek kesimlerinde kar yağış bekleniyor. Yarın akşam saatlerinde sağanak yağışın etkili olacağı belirtildi. İstanbul’da ani sıcaklık değişimleri de görülecek. Sıcaklıklar bugün 9, yarın 15 - 16, Pazartesi 7, Salı 11 ve Çarşamba 13 derece olacak. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım yarın gece ise kuvvetli yağışa karşı İstanbulluların dikkatli olmalarını söyledi. 

Son 12 yılın en yağışlı kışı
Sağanak yağış İstanbullulara bir de iyi haber getirdi. Kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son yağışlarla yüzde 90’ları aştı. Geçen yıl aralık ayında yüzde 27.69 olan doluluk oranı, dün itibarıyla yüzde 89.58 olarak ölçüldü. Son yağışlarla birlikte kentin Asya yakasındaki barajların doluluk oranı yüzde 82.61, Avrupa yakasındaki barajların doluluk oranı ise yüzde 94.34’e ulaştı. İSKİ verileri, 2009 yılının, İstanbul’un ocak-kasım ayları arasında aldığı yağış açısından son 12 yılın en verimli yılı olduğu ortaya koydu. Bu ay itibarıyla Sazlıdere ve Istrancalar barajlarındaki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşırken, doluluk oranı en az olan baraj ise yüzde 79,09 ile Ömerli oldu.