Kar, yağmur ve fırtınaya devam

Kar, yağmur ve fırtınaya devam
Kar, yağmur ve fırtınaya devam

İstanbul?da aralıksız devam eden yağış, Kağıthane Cendere Yolu?nu göle çevirdi. FOTOĞRAF: MURAT PAKSOY / AA İç Anadolu?da da etkili olan kar nedeniyle Bolu Dağı geçişi sürücüleri zorladı. FOTOĞRAF: TANER BAYAR / DHA

Balkanlar'dan gelen kar yağışı batı bölgelerini dondururken güneyde aşırı yağış sele yol açtı. Hafta boyunca da hava soğuk ve yağışlı. Kar, hafta sonuna doğru şiddetlenecek

İSTANBUL - Türkiye pazar sabahına kar, yağmur ve fırtınayla uyandı. Yurdun kuzeybatı kesimleri ile güney ve doğu bölgeler kuvvetli yağışın etkisinde kaldı.  Hafta boyunca yurdun büyük bölümünde yağış bekleniyor. Yağışlar batının yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu’da kar, diğer bölgelerde yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olacak.
İSTANBUL: Yağışın dün de devam ettiği İstanbul’da hava sıcaklığı 3 dereceye indi. Beykoz’da Akbaba Deresi kenarında bulunan üç katlı bir bina, aşırı yağışla yükselen derenin toprak kaymasına yol açması üzerine çöktü. Binada oturan ailelerin daha önce, dere ıslah çalışmaları nedeniyle tahliye edildiği öğrenildi. Yağışlar Kâğıthane Cendere Yolu’nu da sular altında bıraktı. Cendere Yolu’nu kullanarak Kemerburgaz’dan Kâğıthane’ye gitmek isteyen bir kişi, aracının içinde mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri, sürücüyü mahsur kaldığı yerden kurtarırken, yolun kullanılmaması için çevrede önlemler alındı. Bandırma-Yenikapı feribot seferi de iptal edildi. 
TEKİRDAĞ: Marmara Denizi’nde saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi sahillerine demirleyen yerli ve yabancı bandıralı 29 şilep ve tanker, poyraz nedeniyle Şarköy sahillerinden ayrılamadı. Buzlanma ve kar yağışı nedeniyle Şarköy-Edirne otobüs seferleri iptal edildi.
EDİRNE: Kar yağışının ardından yollarda gece yer yer buzlanma oluştu. Buzlanma nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır kapılarına ulaşım zaman zaman güçlükle yapıldı. Kilometrelerce TIR kuyruğu oluştu. Edirne’nin Lalapaşa ilçesinin Vaysal ve Kalkansöğüt köylerini birbirine bağlayan yol, kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı. 
KIRKLARELİ: Bulgaristan sınırındaki Demirköy ilçesi ile Dereköy’de yollar tuz dökülerek açık tutulmaya çalışıldı. 
BOLU: Kar kalınlığının 5 santimetreye çıktığı Abant Tabiat Parkı’nda dün kar yağışı altında göl etrafında yürüyüş, kartopu ve kar üstünde mangal manzaraları vardı. 
KOCAELİ: Kocaeli’nin 1850 metrelik zirvesiyle en yüksek kesimi olan Kartepe’de kar kalınlığı 25 santimetreye çıktı. Kayak sezonunun 15 Aralık’ta açılması bekleniyor.
ÇANAKKALE: Üç gündür devam eden soğuk havanın ardından yağan kar, çocuklara kardan adam sevinci yaşattı.
MERSİN: Dört gündür aralıksız devam eden şiddetli yağmur Silifke ilçesine bağlı Atakent beldesi ile Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde yüzlerce ev, işyeri ve tarım alanlarını sular altında bıraktı. Kızkalesi’nde gece etkisini artıran şiddetli yağmur, Bintan Deresi’nin taşmasına neden oldu. Beldede çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken,  Mavi Bayrak’a sahip ünlü Kızkalesi Plajı da yağmur sularının getirdiği molozlarla doldu.  Atakent’te ise şiddetli yağış 600 ev ve çok sayıda işyerinde su baskınlarına neden oldu. Beldede kanalizasyon borularını patladı, elektrik ve telefon direkleri devrildi. Atakent’in çevresindeki bakla ve çilek seraları ile ekili tarım arazileri tamamen su altında kıldı. 
ŞANLIURFA: Türk Hava Yolları’nın İstanbul- Şanlıurfa ve Ankara-Şanlıurfa seferleri, sis nedeniyle iptal edildi.
 
Buzlanmaya dikkat!
Pazartesi: Orta ve Doğu Karadeniz’de sağanak yağış, Doğu Anadolu’da ise kar yağışı görülecek. Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz‘de hava bulutlu. İç Anadolu’da buzlanma bekleniyor.
Salı: Trakya’da karla karışık yağmur beklenirken, Marmara, Batı Karadeniz ve Ege’de kuvvetli sağanak yağış hâkim olacak. Akdeniz’in batısında gökgürültülü sağanak yağış bekleniyor.
Çarşamba: Doğu Anadolu’da kar bekleniyor. Yurdun geri kalanında ise yağışlar kuvvetli yağmur şeklinde.
Perşembe: Marmara, Ege, Akdeniz’in batısı ve Güneydoğu Anadolu’da kuvvetli sağanak yağış var.
Cuma: Kar yağışı Doğu Anadolu’dan başlayarak iç bölgelerde ve Ege’nin batısında etkili olacak. Karadeniz ve Akdeniz kıyıları yağmurlu. 
(Radikal, dha)