Kar yaşamı altüst ediyor

Kar yaşamı altüst ediyor
Kar yaşamı altüst ediyor
Kar yağışı tüm Türkiye'de hayatı olumsuz etkiliyor. Ulaşıma kapanan onlarca köy yolunda tuzlama ve küreleme çalışmaları gece boyunca devam etti, aç geyikler göl kenarına indi


ANKARA - Yurttaki soğuk hava ve kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. Edirne İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Lalapaşa ilçesindeki Hamzabeyli Sınır Kapısı’na ulaşımın sağlandığı yolda sıkıntı yaşanmaması için ekipler gece boyunca çalışmalarını sürdürdü.

Lalapaşa ve Süloğlu ilçesine bağlı 24 köy yolunun kapalı olduğunu ifade eden yetkililer, üç karla mücadele ekibiyle çalışmaların sürdürüldüğünü, hava koşullarının uygun olması durumunda bugün kapalı köy yolu kalmayacağını bildirdi.

Merkeze bağlı Üyüklütatar köyünden aktarmalı ulaşım sistemiyle Edirne’ye gelen öğrenci servis aracının yolda kaldığını belirten yetkililer, kısa sürede olay yerine giden karla mücadele ekiplerinin öğrencilerin okullarına ulaşımını sağladığını kaydetti.

Karayolları ekipleri de otoyolda 10 ekiple sürdürülen çalışmalarda 200 ton tuz kullandığını bildirdi.

Kar küreme çalışmasının devam ettiğini ifade eden yetkililer, bölgelerinde kapalı yolun bulunmadığını belirtti. Bu arada, Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü kent merkezinde ulaşımın sağlıklı olması için gece boyunca 200 kişilik ekiple kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdü.

Kent merkezindeki yolların kapanmaması için 250 ton tuz ve 10 tona yakın da solüsyon (sıvı kar çözücü) kullanıldığını vurgulayan yetkililer, ekiplerin çalışmalarının gün boyunca devam edeceğini söyledi.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü, hava sıcaklığının eksi 2 derece olduğu kentte, kar kalınlığının yüksek kesimlerde 40, şehir merkezinde ise 25 santimetreye ulaştığını kaydetti.


-KIRKLARELİ-


Kırklareli İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, merkez ilçede 15, Demirköy’de 15, Kofçaz’da 15, Pınarhisar’da 5, Vize’de 12 olmak üzere toplam 62 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

İl Özel İdaresi’ne bağlı 5 ekibin köy yollarının açılması için çalışma yaptığını bildiren yetkililer, ekip sayısının arttırılacağını söyledi.

Kent merkezinde ise kar kalınlığının 10 santimetre olduğu, belediye ekiplerinin kar küreme çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Bu arada, Bulgaristan’a açılan Dereköy Sınır Kapısı’nda ulaşımın
aksamaması için ekipler gece boyunca kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü, bugün kentte hafif kar yağışı
beklendiğini bildirdi.

Hava sıcaklığının en yüksek 1, en düşük eksi 3 derece olacağını ifade eden yetkililer, yarın bulutlu havanın etkili olacağını belirtti.

-TEKİRDAĞ-

Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte hava sıcaklığının en yüksek 5, en düşük 0.5 derece olmasının beklendiğini, kentte karla karışık yağmur
görüleceğini bildirdi.

Hayrabolu ilçesinde ise 2 gündür aralıklarla devam eden yağış nedeniyle kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.

Gece boyunca kar küreme ve tuzlama çalışması yapan Belediye ve
Karayolları ekipleri, çalışmalarına bugün de devam edecek. Karayolları 18. Şube Müdürlüğü yetkilileri de çalışmaların aralıksız sürdüğünü, Tekirdağ’da kapalı köy yolu bulunmadığını bildirdi.

-SİVAS-

Kar yağışının etkili olduğu Sivas’ta 170’i merkeze bağlı olmak üzere 723 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Kapalı köy yollarını açmak için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle 24 yerleşim biriminde haberleşmenin sağlanamadığı, 13 köye de elektrik verilemediği bildirildi.
Bu arada, kenti çevre illere bağlayan kara yollarının ulaşıma açık olduğu, hava sıcaklığının bugün en düşük sıfırın altında 4, en yüksek ise 0 derece olmasının beklendiği belirtildi.

-AĞRI-

Ağrı’da kar yağışının durmasının ardından dondurucu soğuklar etkili olmaya başladı.
Eksi 30 derece varan soğuklar nedeniyle, bazı binaların çatılarında 3 metreye varan buz sarkıtları oluştu. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi 11, gündüz saatlerinde eksi 7 derece olarak ölçüldüğünü belirtti.

İl Özel İdare yetkilileri, merkez ve ilçelere bağlı 68 köy yolunun halen ulaşıma kapalı bulunduğunu ve yol açma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

-KAYSERİ-
Kayseri’de dün akşam başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle, Pınarbaşı ilçesinde 16, Sarız ilçesine ise 13 olmak üzere toplam 29 köy yolu ulaşıma kapandı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne bağlı 6 karla mücadele ekibinin, ulaşıma kapanan köy yollarında çalışmalara başladığı bildirildi.

-BOLU-
Bolu’nun Mudurnu ilçesi sınırlarındaki doğal güzellikleriyle ünlü Sünnet Gölü’nün yolu, kar yağışı nedeniyle kapandı. Ekiplerin uzun uğraşları sonucu yolun açılmasının ardından, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle buz tutan gölü çok sayıda vatandaş ziyaret etti.

Kar yağışının ardından ormanda aç kalan yedi geyik, göl çevresindeki
dinlenme tesisinin yakınlarına kadar indi. Geyikler, ziyaretçileri görünce tekrar ormana kaçtı.

Tesis çalışanları geyikler için göl kenarına yem bıraktı.