Kar yine sınırları sildi

Borçka ilçesine bağlı Camili yöresindeki altı köyde yaşayanların, ağır kış şartlarında Gürcistan sınırlarındaki yolu kullanabilmeleri için geçen yıl yapılan protokol, bu yıl için de yenilendi.

ARTVİN - Borçka ilçesine bağlı Camili yöresindeki altı köyde yaşayanların, ağır kış şartlarında Gürcistan sınırlarındaki yolu kullanabilmeleri için geçen yıl yapılan protokol, bu yıl için de yenilendi. Bölgedekiler gerekli hallerde Gürcistan sınırını geçerek yeniden Türkiye'ye girebilecek.
Bölgeyi Gürcistan'a bağlayan yolun acil durumlarda kullanılması amacıyla Türkiye ile Gürcistan hükümeti arasındaki 'Pasavan Geçiş Protokolü', Sarp Sınır Kapısı'nda, Artvin Valisi Orhan Kırlı ve Gürcistan Acara Bölgesi Hudut Komiseri Albay Devi Gogua tarafından imzalandı. İmzalanan protokolle Camili yöresi halkı, bu yıl da olası tehlike ve hastalık durumunda komşu ülke Gürcistan'a geçtikten sonra Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girebilecek.
Kışın Camili Geçidi'ne yağan kar nedeniyle Camili, Düzenli, Uğurköy, Maral, Efeler ve Kayalar köylerine, altı ay ulaşılamıyor. Makinelerin uzun çalışmalarıyla açılabilen yol, tipi ve çığ tehlikesi nedeniyle kısa sürede tekrar kapanıyor. Camili bölgesinden Borçka'ya tehlikeli bir yürüyüş yapanlar için protokol önem taşıyor. Protokol yapılmadan önce yöre sakinleri ağır kış şartlarında hastalarını kızaklarla Borçka ilçesine ulaştırmaya çalışıyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7633597633590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.