Kar yolları kesti

Aralıksız kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Trakya, Doğu Anadolu ve Güney Marmara'da yüzlerce ilçe ve köy yolu ulaşıma kapandı.

Aralıksız kar yağışı, Türkiye'nin birçok bölgesinde ulaşımı sekteye uğrattı. Trakya'da dün akşamdan bu yana devam eden kar yağışı nedeniyle yollarda meydana gelen buzlanma ve kar birikmesi sonucu 14 ilçe yolu ile 488 köy yolu ulaşıma kapandı.
Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, kent merkezinde kar kalınlığı 31 santimetre olurken, ilçe yollarında da 50-60 santimetreye ulaştı. Kent merkezinde belediye, köy hizmetleri ve DSİ ekipleri, kar temizleme çalışmasını sürdürürken, kapalı köy yollarının açılmasına da başlandı.
Edirne-İstanbul arasında TEM Otoyolu ile D-100 karayolunda otobüs seferleri güçlükle yapılırken, araçların zincir takmadan yola çıkmalarına izin verilmiyor. 12 saat içinde bölgede, çift taraflı yaralamalı ve maddi hasarlı 13 trafik kazası meydana geldi. Edirne'nin Keşan-Enez, Keşan-İpsala, Keşan-Uzunköprü, Lalapaşa-Süloğlu, Süloğlu-Edirne, Meriç-Uzunköprü, Meriç-İpsala ve İpsala-Enez
ilçeleri arasındaki yollarda, buzlanma ve aşırı kar birikmesi sonucu ulaşım yapılamıyor.
Edirne merkeze bağlı 15, Keşan'da 47, Uzunköprü'de 43, Lalapaşa'da 25, Meriç'te 20, İpsala'da 18, Enez'de 16, Havsa'da 15 ve Süloğlu ilçesine bağlı 10 köy yolu olmak üzere, toplam 209 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

DOĞU'DA HAVA SICAKLIKLARI YÜKSELİYOR

Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 315 köy yolunun açılması için çalışmalar sürdürülüyor.
Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bir haftadır bölgede etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle dün ulaşıma kapanan 594 köy yolunda yapılan karla mücadele çalışmaları sonucu, 279 köy yolu ulaşıma açıldı.
Yetkililer, kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 164, Erzincan'da 82, Ardahan'da 36, Iğdır'da 20, Kars'ta 11 ve Ağrı'da 2 olmak üzere bölgede toplam 315 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğunu, oluşturulan 52 ekiple yol açma çalışmalarının 24 saat aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti.
Doğu Anadolu'nun yüksek rakımda bulunması nedeniyle kar yağışları sonucu hava sıcaklıklarının arttığını belirten Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, hava sıcaklıklarında ortalama 7 derece yükselme kaydedildiğini söyledi.
Kar yağışının etkisini kaybettiği Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da havanın parçalı bulutlu olduğu, Erzincan'da ise kar yağışının beklendiğini belirten yetkililer, hava sıcaklıklarının bayramın üçüncü gününde de artacağını kaydetti.

MARMARA KARA TESLİM

Güney Marmara'da, dün geceden itibaren etkili olmaya başlayan ağır kış koşulları yaşamı olumsuz etkiledi. Bölgedeki kar yağışı sonucu, Bursa'da yaklaşık 500 köy yolu ulaşıma kapandı. Yalova'da da etkili olan kar yağışı, kentle Armutlu, Çınarcık, Termal ilçeleri ve bu ilçelere bağlı köyler arasında karayolu ulaşımının yapılamamasına yol açtı.
Kocaeli ve Sakarya`da, dün gece başlayan ve sabaha kadar süren kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşan İzmit`te, ağırlığa dayanamayan yüzlerce ağacın dalları kırıldı. Bağçeşme mezarlığına çıkış yolundaki buzlanmanın önlenmesi için tuzlama çalışmalarının sürdüğü kentte, trafik ve belediye ekipleri de,sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun bir çalışma temposu içine girdi.
İzmit, Gölcük, Karamürsel, Gebze, Kandıra`nın yüksek kesimlerindeki 100'e yakın köyün yolu, dün geceden itibaren ulaşıma kapandı. İzmit-Kandıra yolunda da ulaşım tek şeritten ve kontrollü olarak sağlanabiliyor.
Sakarya`da da gece yarısından sonra ulaşıma kapanan E-25 karayolunun Pamukova ilçesine kadar olan kısmı ile D-100 karayolunun Hendek-Hüseyinşeyh ve Düzce arasında yer yer buzlanma meydana geldi. Karayolları ekiplerinin buzlanmayı önlemek için aralıksız çalıştığı bu kesimlerde, araçların zincirsiz seyrine izin verilmiyor.

TEM'İN BAZI BÖLÜMLERİ KAPANDI

Köy Hizmetleri İl Müdür Vekili Necmi Hepbiçer, Taraklı, Akyazı, Hendek, Kocaali, Kaynarca ve Sapanca ilçelerine bağlı 110 köyün yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.
Hepbiçer, bu yollarının açılması için çok sayıda iş makinesinin yanı sıra 60 kişiden oluşan 8 ekibin aralıksız çalıştığını söyledi.
TEM otoyolunun İzmitit-Kandıra yolundaki ulaşım ise kontrollü olarak sağlanabiliyor. TEM otoyolunda, kar yağışının görüş mesafesini azaltması ve buzlanma nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

ENERJİ KESİNTİLERİ

TEAŞ`ın Adapazarı Dörtyol`da bulunan ana trafo merkezinde, yoğun kar yağışı sonucu arıza meydana geldi. Arızayı giderme çalışmaları sürerken, Adapazarı merkez, Sapanca, Ferizli ve Söğütlü ilçelerinin tamamına, Geyve İlçesi`nin de bir bölümüne elektrik verilemiyor.

DENİZ ULAŞIMI DA AKSIYOR

Çanakkale, Ramazan Bayramı'nda kara teslim oldu. Çanakkaleliler bayram tatilinde lapa lapa yağan karın keyfini çıkarırken, ulaşım felç oldu. Yoğun kar yağışı ve tipi 150'den fazla köy yolunu ulaşıma kapadı, deniz ulaşımı aksadı.
Önceki gece saat 20.00ïde başlayan kar ve tipi nedeniyle, Çan'da 45, Biga'da 38, Lapseki'de 42 ve Bayramiç'te 20'den fazla köy yoluyla ulaşım kesildi.
Deniz ulaşımı da kar ve tipi nedeniyle önemli ölçüde aksadı. Önceki akşam kar yağışı ve tipi nedeniyle iptal edilen Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki araba vapuru seferleri, dün aralıklı olarak yapılmaya başlandı. Anadolu yakasında Çanakkale ve Lapseki, Avrupa yakasında Eceabat ve Gelibolu İlçeleri'nde her kar ve fırtına sonrası oluşan uzun araç kuyrukları bu kez oluşmadı. Gökçeada-Çanakkale feribot seferleri ile Odunluk-Bozcaada arabavapuru seferleri ise dün sabah saatlerinden bu yana yapılamıyor.