Kara bilanço: 1 ölüm, en az 2 bin 500 yaralı

Kara bilanço: 1 ölüm, en az 2 bin 500 yaralı
Kara bilanço: 1 ölüm, en az 2 bin 500 yaralı
Gösterilerde ilk can kaybı: İstanbul'daki gösterilerde kalabalığın üzerine sürülen otomobilin altında kalanlardan Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybetti.

27 Mayıs gecesi polisin ‘Taksim Gezi Parkı’na yaptığı şafak baskınıyla tırmanan olaylarda, ilk kayıp yaşandı. Türk Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre önceki gece İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde, bir otomobilin bütün uyarılara rağmen durmayarak TEM Otoyolu’nda gösteri yapan kitlenin arasına dalması nedeniyle Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi Mehmet Ayvalıtaş isimli genç öldü.Sağlık Bakanlığı yurt geneline yayılan olaylarda ölen ve yaralananlarla ilgili herhangi bir bilgi vermezten Türk Tabibler Birliği’nden dün yapılan açıklamaya göre tablo şöyle:
İstanbul: Hastanede servise yatırılarak tedaviye alınan 26 kişi, hayati tehlikesi olan 2 kişi, yoğun bakımda yatan 5 kişi bulunmakta. Müşahadeye alınan ve ayaktan tedavi olan hastalar ile birlikte bu süreçte toplam 880 kişi hastanelere başvurdu. Acil yardım birimlerince tedavisi yapılan 625 kişiyle birlikte en az 1485 yaralı. (Tespiti yapılamayan yaralanmalar dahil değil)
Ankara : 15’i ağır olmak üzere en az 414 yaralı.
İzmir: 2 gün içerisinde hastanelere 420 yaralı başvurdu. 60 yaralı ambulansla getirildi. rla taşınmıştır.
Odanın bağlı birimlerinden aldığı bilgilere göre Adana, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Antalya ve Hatay başta olmak üzere bir çok il ve ilçede, net rakamı belli olmamak üzere yüzlerce yaralı bulunuyor. Yaralanmaların çoğu, ‘tazyikli suyun ölçüsüz biçimde insan bedeni hedef alınarak kullanılması, biber gazı kapsüllerinin eylemcilerin üzerine sıkılması, doğrudan hedef alınarak direkt fırlatılması ve plastik mermilerin yakın mesafeden ateşlenmesiyle’ gerçekleşmekte. Çok sayıda kişi bu nedenle gözünü kaybederken kafatası kırığı ve beyin kanaması geçiren, beyninde yabancı cisim bulunan hastalar bulunuyor.

BİBERGAZINDAN KAÇARKEN BİNADAN

Kızılay’da toplanan göstericiler arasında bulunan 58 yaşındaki Burçin Şahlan biber gazından kaçmak için sığındığı binanın 1. katından otoparka düşerek ağır yaralandı. Beyin kanaması geçiren, boyununda, belinde ve kafasında kırıklar oluşan Şahlan, ambulans gelmediği için tahta merdivenle Akay Hastanesi’ne taşındı. Buradan da Hacettepe Üniverisetisi Hastanesi’ne gönderilen Şahlan’ın tedavisi sürüyor. Şahlan’ın kardeşi Sakine Turgay, yaşananları göz yaşları içinde Radikal’e anlattı. Turgay’ın verdiği bilgiye göre Şahlan önce bir mağzaya sığındı. Ancak polisler, bu binaya da gaz bombası attı. AYŞEGÜL DURSUN/ANKARA

Dilan kitap almak için Kızılay’a gitmişti

Mehmet Ayvalıtaş (sağda) dün toprağa verilirken Kızılay’da başından gaz bombası kartuşuyla yaralanan 27 yaşındaki Dilan Ece Yıldız, yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Erasmus ile İspanya’ya gitmeye hazırlanan Ankara Üniversitesi DTFC öğrencisi Yıldız, 1 Haziran’da İspanya’yla ilgili kitap almak üzere ağabeyiyle evden çıktığında yaralandı. Eyleme katılanların getirdiği sunta üzerinde hastaneye ulaştırılan Yıldız’a ilk müdahale de yine eyleme katılan doktorlar tarafından yapıldı. CAN GÜLERYÜZ/ANKARA