'Kara kedi' Durmuş!

Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un bazı uygulamaları doktorları birbirine düşürdü.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un bazı uygulamaları doktorları birbirine düşürdü. Danıştay'ın hukuka aykırı bulmasına karşın Durmuş'un eğitim hastanelerinin şef ve şef yardımcılığı kadrolarına yaptığı 600 atama doktorların çalışma sistemini altüst etti. Aynı hastanede, aynı klinikte çalışan doktorlar, "O şef oldu da, ben niye olamadım?" diyerek birbirleriyle davalık oldu.
Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ümit Erkol, birbirlerine dava açan doktor sayısının 100'ü geçtiğini ve hastanelerdeki çalışma
uyumunun bozulduğunu söyledi. Erkol, Bakan Durmuş'u, "Şimdi bütün doktorlar, arkadaşının kadrosunun iptali için ayrı ayrı dava açmakla uğraşıyor. Doktor bununla mı uğraşmalı?" diye eleştirdi.
'Ben de isterim'
Doktorların birbirlerine karşı açtığı davalarda en ilgi çekici olanı, Durmuş'la anlaşamayıp müsteşarlığı bırakan Haluk Tokuçoğlu'nun eşiyle ilgili olanı. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefliği'ne atananan Selma Akpınar Tokuçoğlu hakkında, aynı kadroya atanmak isteyen Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliği'nde görevli Haluk Dervişoğlu dava açtı. Dervişoğlu açtığı davayı kazanıp, atamanın durdurulması için karar çıkartsa da Selma Tokuçoğlu'nu kadrosundan etmeyi başaramadı.
Bu olayın tüm hastanelerdeki diğer kliniklere de yayıldığını belirten ATO Başkanı Erkol, "Sayısız örnek var. Durmuş, neyi başardı anlamıyoruz. Arkadaşlar, hukuka karşı işlemlere dava açmakta haklılar, ama sonuç yok. Küs küs oturmakla da işin sonu bir yere varmayacak. Hukuk kurallarının uygulandığı bir ortam istiyoruz" dedi.
Erkol, "İş, trajediyi geçti" derken, arkadaşları hakkında dava açmak zorunda kalan doktorlar, "Aramıza kara kedi girdiyse, biz ne yapalım? Durum gerçekten çok vahim" diye konuştu.
'Çete düzeni'
Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu da, Sağlık Bakanlığı'nı 'hukuka karşı çıkmak, sağlıkta ucube işler yapmak'la suçladı. Bilaloğlu, "Çete düzeninin bakanı işlerini yaparken nedense hükümetin diğer üyeleri sessiz kalıyor. Biz sessiz kalmayacağız" dedi.
Bakanlığın hedefinin kadrolaşmak olduğunu ileri süren ATO Genel Sekreteri Tufan Kaan, "Hukuk durduramıyor. Bakalım hükümet bu çirkin kadrolaşma hareketini durdurabilecek mi? Biz çağrımızı yapıyoruz" diye konuştu.