Kara kış Doğu Karadeniz'e erken geldi

Kara kış Doğu Karadeniz'e erken geldi
Kara kış Doğu Karadeniz'e erken geldi
Trabzon ve Gümüşhane'de kar yağışına hazırlıksız yakalanlar yollarda ve yaylalarda mahsur kaldıSerkan KILINÇ- Hayati YALÇIN


TRABZON, GÜMÜŞHANE - Doğu Karadeniz genelinde bir süredir etkili olan yoğun yağmur, yüksek kesimde kara dönüştü. Gümüşhane’de dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle sabah saatlerinde kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu. Kar kalınlığı Zigana ve Ovit geçitlerinde ise 30 santimetreye ulaştı. Eylül ayında kar beklemeyen yöre insanı yollarda, köylerde ve yaylalarda mahsur kaldı.
Bölgenin sahil kesimi dün geceyi gök gürültülü sağanak yağışlarla geçirdi. Ancak hava sıcaklığındaki düşüş yüksek kesimde kar yağışını da beraberinde getirdi. Gümüşhane’yi Trabzon’a bağlayan Zigana ve Rize’yi Erzurum’a bağlayan Ovit Dağı geçitlerinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Ovit geçidinde dün gece tipi nedeniyle kesilen ulaşım bu sabah kontrollü olarak açıldı. Zigana geçidinde de özellikle sabaha doğru şiddetini artıran kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi.
Hazırlıksız yakalanan araçlar zeminde kayarak yol kenarında biriken kar yığınlarına saplandı. Sürücüler kendi imkanları ile araçlarını çıkartmaya çalıştı. Azerbaycan’dan Kayseri’ye mobilya götüren bir TIR, Zigana yolu üzerinde kayarak yoldan çıktı. TIR’ın kasasının büyük bölümünün karayolu üzerinde kalması özellikle zirveden gelen araçlar için tehlike yarattı.
Karayolu ekiplerince sabah erken saatlerde başlatılan çalışmalarla yolun büyük bölümü ulaşıma açıldı, ancak Eylül ayında kar beklemeyen ve hazırlıksız olan sürücüler özellikle 2 bin rakımlı Zigana Tüneli çevresindeki bölgelerde karlı zeminde araçlarını kontrol etmekte zorlandı. Sürücüler tünelin her iki yanında yol kenarlarına park ettikleri araçlarına zincir taktı, zinciri bulunmayanlar da zincir edinmeye çalıştı.GÜMÜŞHANE'DE KAR 10 SANTİMETREYİ BULDUGümüşhane’de gece boyunca devam eden kar yağışı kentte etkili oldu. Sabahın ilk ışıkları ile kar örtüsü altında kalan kentte hava sıcaklığı gece eksi 2 dereceye düştü, meyve bahçeleri de zarar gördü. Torul ve Kürtün ilçelerinde çok sayıda köy ve yayla yolu, bir süredir aralıksız devam eden yağmurun neden olduğu toprak kaymaları ve dün gece etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Öğle saatlerine kadar devam eden kar yağışı yerini yağmura bıraktı.
Bu arada, Kürtün İlçesi'nin Günyüzü Köyü'nde meydana gelen toprak kayması nedeniyle Harşit Çayı üzerinde bir küçük gölet oluşunca, dere yatağı yakınında bulunan 150 öğrenci kapasiteli Üçtaş İlköğretim Okulu, olası bir tehlike gözönüne alınarak öğretime kapatıldı. Ancak toprak birikintisinin suyun basıncıyla açıldığı ve biriken su miktarının da giderek azaldığı öğrenildi.TRABZON'DA 25 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDITrabzon Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre kentte son 2 gündür etkili olan kötü hava koşulları sonucunda kar, yağmur ve küçük çaplı toprak kaymaları nedeniyle il genelinde 25 köy yolu ulaşma kapandı. Kapanan 470 kilometrelik yolun açılabilmesi için 22 ekip, 21 greyder, 16 kamyon ve 1 lastik yükleyici ile çalışmalar sürüyor.
Vali Dr. Recep Kızılcık, İl Özel İdare ekiplerinin yol açma çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini belirterek, Arsin, Dernekpazarı, Köprübaşı ve Sürmene’de 1, il merkezi, Düzköy ve Hayrat ilçelerinde 2, Çaykara 3, Maçka 3, Şalpazarı, Tonya ve Yomra ilçelerinde de 3’er köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğunu söyledi.
Bu arada, Rize’nin yüksek kesiminde de etkili olan yağış nedeniyle Güneysu İlçesi'nin Handüzü, İkizdere İlçesi'nin Çağrankaya ve Çamlıhemşin İlçesi'nin Kito yaylalarına ulaşım sağlanamıyor.EĞRİBEL GEÇİDİ'NDE KAR 10 SANTİMETREYE ULAŞTIKötü hava koşulları Giresun’un yüksek kesimlerinde de etkili oluyor. Giresun- Sivas karayolu üzerinde bulunan 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.
Hazırlıksız yakalanan bazı araçların kaydığı, bir TIR’ın ise kayarak yan yattığı ve araç trafiğini olumsuz etkilediği bildirildi. Halen kar yağışının devam ettiği geçitte, TIR’ın kaydığı yerden çekilebilmesi için bölgeye vinç beklendiği öğrenildi.
Bu arada, Doğu Karadeniz bölgesinin diğer illerinde olduğu gibi Giresun’da da yüksek kesimde ulaşım sorunu yaşanıyor. Kar kalınlığının yer yer 15 santimetreyi bulduğu bölgenin yüksek kesiminde çok sayıda yöre sakininin köy ve yaylalarda mahsur kaldığı bildirildi. İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmaları aralıksız sürdürüyor. (dha)