'Kara tehlike' elden ele dolaşıyor

Atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen koyu naylon poşetler halk sağlığını tehdit ediyor.
Naylon poşetler içinde barındırdığı kimyasal maddeler nedeniyle ancak 500 ile 1000 yıl...

ADANA - Atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen koyu naylon poşetler halk sağlığını tehdit ediyor.
Naylon poşetler içinde barındırdığı kimyasal maddeler nedeniyle ancak 500 ile 1000 yıl arasında doğada yok oluyor. Bunların tek kullanımdan sonra çöpe atılması çevreye büyük zarar veriyor. Normal naylon torbaların sağlık için tehdit oluşturduğuna dair bir delil yok. Ancak aynı sözleri pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplandıktan sonra tekrar işlenmesiyle yapılan siyah renkli naylon torbalar için söylemek zor.
'Gıda maddelerini koymayın'
Çukurova Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hunay Evliya, bu tür atık malzemelerden yapılan naylon torbaların hijyenik olmadığını belirtiyor. Bu tür torbaların özellikle pazarlarda kullanıldığını vurgulayan Evliya şöyle konuşuyor: "Özellikle ev hanımları gıda maddelerinin bu tür torbaların içine doldurulmasına karşı çıkmalı. Bu ürünler sadece atıkların toplanmasında kullanılmalı. Bu tarzdaki poşetler çok iyi temizlenmeden geri kazanıldığı için bazı kanserojen maddeler içerebilir."
Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş da kara poşetler konusunda yetkili kurum ve yerel yönetimlerin gerekli tedbirleri almaları için girişimde bulunduklarını söylüyor. Örgütlü oldukları 41 ilde sağlık için risk taşıyan bu tür poşetler için halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını belirten Göktaş, "İnsan sağlığı açısından risk taşıyan siyah renkli poşet tüketimi yıllık 260 bin tonu buluyor" diyor.