Karaada sağdan saydı

Eşek Adası olarak bilinen İzmir'in Çeşme ilçesinin en berrak koyu Karaada'da, koruma sahası ilan edilmesiyle yaban hayatı zenginleşti.
Çeşme'nin Karaburun yarımadalarından Karaada, 1994 yılında 'yaban hayatını koruma sahası' olarak tescil edildi.
Haber: MUSTAFA OĞUZ / Arşivi

İZMİR - Eşek Adası olarak bilinen İzmir'in Çeşme ilçesinin en berrak koyu Karaada'da, koruma sahası ilan edilmesiyle yaban hayatı zenginleşti.
Çeşme'nin Karaburun yarımadalarından Karaada, 1994 yılında 'yaban hayatını koruma sahası' olarak tescil edildi. Tamamı 'devlet ormanı' olarak sınırlandırılmış, yerleşimin olmadığı 669.5 hektarlık Karaada'da keklik, tavşan, yabandomuzu ve yabani eşekler gibi hayvanlar bulunuyordu. Karaada'ya 1997'de biri erkek ikisi dişi, üç yaban keçisi bırakıldı. Adadaki yabani eşekler simge haline gelince Karaada'ya 'Eşek Adası' denmeye başlandı.
İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Ege Doğal Yaşamı Koruma Derneği'yle birlikte Karaada'daki yaban hayvanların sayımını yaparak envanterini çıkardı. Bir hafta süren sayımda 37 sahipsiz eşek, bir yaban domuzu, 680 yabanlaşmış ev tavşanı, 340 keklik, 25 kıl keçisi tespit etti. Adada önemli kuş türleri arasında yer alan Tavşancıl kartalına da rastlandı. Dünyanın en nadir martı türü olarak kabul edilen ada martısına ait yuvalar ve son 20 yılda büyük hızla azalan puhunun burada ürediği tespit edildi. Karaada'nın yelkovan ve boz yelkovan kuş türleri için çok önemli olduğu belirtildi.
Turistlerin ilgi odağı
Yetkililer, Karaada'nın turizm açısından büyük sans olduğunu belirterek, "Ada zaten turistlerin ilgi odağı oluyor. Nesli tehlike altında olan yeni kuş türlerinin bulunması Karaada'daki yaban hayatının önemini daha da artırdı. Özelikle yaban hayatı hayranı turistler, bu iyi haberlerden sonra adaya akın edebilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7364977364970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.