Karabiga'da termik santral gerginliği

Karabiga'da termik santral gerginliği
Karabiga'da termik santral gerginliği
Karabiga'da kurulmak istenen termik santralı protesto eden köylüler, ÇED bilgilendirme toplantısı için gelen yetkilileri toplantıya sokmadı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@adikal.com.tr / Arşivi

Çanakkale’nin Karabiga beldesinde 2008’den beri kurulması planlanan termik santrala karşı mücadele eden halk, santralın küllerinin depolanacağı tesisin ÇED bilgilendirme toplantısını engelledi. Toplantının yapılacağı düğün salonunun merdivenlerini dolduran ve kapılarını kilitleyen belde sakinleri, “Karabiga’yı termikçiye teslim etmeyeceğiz” diyerek, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısını düzenleyecek yetkilileri içeriye almadı. Toplantıyı engellemelerine rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin ‘toplantı yapıldı’ diyerek tutanak tuttuğunu belirten Karabiga Çevre Platformu ve Biga Çevre Derneği, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Karabiga Çevre Platformu sözcüsü Aslı Badem yaşananları şöyle anlattı: “Toplantının yapılamayacağı anlaşılınca Biga Çevre Koruma Derneği Başkanı Kamil Aru jandarma eşliğinde bakanlık yetkilileriyle görüştürüldü. Aru’ya tutanağa ‘ÇED toplantısı yapılmadı’ yazılacağı sözü verildi ve alanda güvenliğin sağlanması için yardım istendi. Bunun üzerine Kamil Aru, jandarma tarafından alana getirilerek halktan toplantı yapılmadığı yönünde tutanak tutulacağını ve sakin olmalarını istedi. Bu sırada düğün salonunun önüne gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, çevrecilerin kurduğu masayı ve anons cihazını kullanarak halka ‘Bilgilenmek isteyen, sorusu olan var mı?’ diye sorular sordu ve tutanağa toplantının yapıldığını yazdı. Halkı kandırarak kamu görevlisi değil, şirket görevlisi gibi hareket ettiler.”

Antik kente komşu olacak
Düğün salonunun önünde çıkan arbedenin ardından halk Karabiga Belediyesi’ne yürüyerek binaya yumurta attı, Belediye Başkanı Muzaffer Karataş’a istifa çağrısında bulundu.
Belediye tarafından ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenmesine rağmen hafriyat çalışmalarına devam eden termik santral, 1. derece sit alanı olan 2000 yıllık Priapos Antik Kenti’ne de komşu olacak.


  http://www.radikal.com.tr/113223011322303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Istemiyorlar - macellanbey

  Hadi butun soylenen yalanlara inandik, termik santral o kadar kirli degildir, filtre sistemi vardir falan filan. hadi butun alternatif enerji kaynaklari varken en kirlisini sectigimizi de unutalim. Bu insanlarin bu ucubeyi koyumuzde istemiyoruz deme hakki yok mu kardesim. istemiyoooooorlar. defolun gidin karabigadan. bu guzelligi kirleten orada barinamaz, o gunler coktan gecti. bu insanlar bugun olmasa yarin mutlaka sizden hesap sorar. termik santral karabigadan defol

  Tebrikler - baran sozdar

  İnsanları aptal yerine koymaktan bir türlü vazgeçmedi bu Kapitalist sistem. Bu ülkede yeterince rüzgar ve güneş vardır. Bu kaynaklardan hem ucuz hemde en kaliteli ve temiz enerji elde etmek mümkün.

  Home - anarshit

  Home adlı belgeseli izlediyseniz, insanoğlunun esas var olma sebebinin, mikro organizmaların alglerin ve ağaçların milyarlarca yıl çalışarak atmosferden koparıp toprağa gömdüğü karbon dioksiti tekrar topraktan çıkarıp atmosfere geri vermek olduğunu anlamışsınızdır umarım.