Karabulut cinayetinde 'para' soruşturması

Karabulut'un ailesinin "Cem Garipoğlu cinayetin işlendiği gün yakalandı ancak polis tarafından bırakıldı" iddiası üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı


ERTAN KILIÇ
Etiler’de bir çöp konteynerinde başı kesilerek öldürülmüş halde cesedi bulunan Münevver Karabulut’un ailesinin “Cem Garipoğlu olay günü yakalandı ancak polis tarafından bırakıldı” iddiasını ihbar kabul eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayı araştırmak için soruşturma başlattı.
Karabulut ailesi “Milyon dolarlar havada uçuşuyor. Cem Garipoğlu cinayet günü tutuklandı ancak serbest bırakıldı” iddiasını ortaya atmıştı. Bu açıklamaları ihbar kabul eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı emniyet görevlileri hakkında re’sen soruşturma başlattı. Memur Suçları Bürosu da iddia sahibi aileye ifadelerini almak üzere davetiye gönderdi.
Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ailenin kendisine iftira attığı söyleyerek gerekirse dava açacağını duyurmuştu. Baba Süreyya Karubulut dün bu konu hatırlatıldığında “Açan açsın, biz zaten yanmışız. Canımız, kanımız gitmiş” dedi.
CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal da aileyle birlikte görüşmeye katıldı. Soysal, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’dan randevu talep ettiklerini ancak Çapkın’ın kendilerini Asayişten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Tekin Akdoğan’a yönlendirdiğini söyledi. Ziyaret sonrasında da açıklamalarda bulunan Çetin Soysal, ““Bize gelen bilgiler arasında evde bulunan ve emniyete gelen 700 bin avro olayı vardı. Bu paranın ne olduğu bilinmiyor. Bunla ilgili soruşturma açıldığını ve gizlilik içerisinde yürütüldüğünü biliyoruz” diye konuştu. Baba Karabulut ise “Akdoğan yüreğimize su serpti. Söz verdiler. Sabredeceğiz sabırla bekleyeceğiz” dedi.
Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler de ‘polislere soruşturma açılması’ konusuna değindi: “Böyle ciddi bir iddia karşısında Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçmesi normal. Memnuniyet duydum. Çünkü varsa bir sorumlu gereği yapılır ama yoksa da hiç kimse durup dururken bu tip iddiaları dile getiremez. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği karar herkes için bağlayıcı olacaktır. Emniyet teşkilatı, Karabulut cinayetinde olaya en kısa sürede vaziyet etti, kısa sürede delilleri topladı, faili tespit etti.”