Karaciğer naklinden 20 ay sonra anne oldu

Karaciğer naklinden 20 ay sonra anne oldu
Karaciğer naklinden 20 ay sonra anne oldu
Annesi 46 yaşındaki Dudu Beken'den nakledilen karaciğer parçasıyla 11 Ağustos 2010'da yeni bir yaşama başlayan 27 yaşındaki Seval Demirel, doktorların 'Hamilelik için en az üç yıl geçmeli' uyarılarına karşın anne olma sevdasından vazgeçmedi.

İZMİR-  Naklin üzerinden iki yıl geçmeden hamile kalan genç kadın , ölümü göze alıp 2 Ocak 2013’te kızı Duru’yu dünyaya getirdi. Erken hamilelik ve doğumun hayatını riske soktuğunu bildiğini belirten Seval Demirel, "Sürpriz hamilelik oldu. ’Ölürüm de bebeğimden vazgeçmem dedim’, iyi ki de göze almışım. Bu güzel şey için riske girmeye değermiş" diye konuştu.
Ailesiyle Aydın’da yaşarken İzmirli Devlet Demiryolları çalışanı 37 yaşındaki Hüseyin Demirel ile nişanlanan Seval Demirel, evlilik hazırlıkları yaparken rahatsızlandı. Boğazında tıkanma şikayetleri ile gittiği Aydın Devlet Hastanesi’nde polen alerjisi sanıldı, tedavi gördü. Rahatsızlık tekrarlayınca İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Seval Demirel’e burada ’kan kanseri’ tanısı konuldu. Kan değerlerinin aşırı düşmesi sonucu konulan tanının yanlış olduğu anlaşıldı. Bu kez hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu olduğu bildirildi. Seval Demirel, iki yıl sonra kendi isteğiyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nde takip edilmeye başlandı. 

İLK HAMİLELİĞİ SONLANDIRILDI
Evlenip İzmir’de kurduğu yuvada bebek hasreti yaşamaya başlayan Demirel, 2006’da sürpriz bir hamilelik yaşadı. Ancak karaciğer enzimleri kötüydü, doktorlar ’Seni doğumda kaybederiz’ deyince zorunlu olarak hamileliği sonlandırıldı. Siroza bağlı olarak dalağı büyüyen genç kadının anne olma şansı giderek zayıflarken, anne olma isteği de gittikçe arttı. Nakil için 4- 5 yıl daha bekleyebileceği söylenen genç kadın, nakil olmadan doğurma şansının kalmaması üzerine kararını değiştirdi. Seval Demirel karaciğer nakli için sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi’nde annesinden hayat buldu. Seval Demirel’e, Doç. Dr. Murat Kılıç. Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper, Opr. Dr. Cihat Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu’dan oluşan ekip tarafından, annesi Dudu Beken’den alınan karaciğer parçası nakledildi. 11 Ağustos 2010’da gerçekleşen nakille, Seval Demirel’e annesi ikinci kez hayat vermiş oldu. 

’EŞİM BABALIĞI ÇOK HAK ETTİ’
Nakille iki şeyi hedeflediğini birinin biri hastalıktan kurtulmak, diğerinin ise anne olmak olduğunu söyleyen Seval Demirel yaşadığı süreci şöyle anlattı:
"Annem bana yeniden hayat verdi. Doktorlar nakilden sonra hemen hamile kalmamın büyük risk olduğunu söyledi. Hamilelik için en az üç yıl beklemem önerildi. Ben de bu uyarıyı dinleyecektim ama sürpriz hamilelik gelişti. Eşim hayatımı riske atmamamı, gerekirse bebeğin alınmasını önerdi. Ama ben bu bebeği çok istiyordum. Beni caydırmak isteyen de çok oldu. Tehlikeli olduğunu biliyordum ama vazgeçemezdim. Eşim, nişanlıyken hastalığım çıktığında beni bırakabilirdi. Hatta ’ayrılalım, benim hastalığımla hastanelerde uğraşma’ dedim. Ama kabul etmedi. Nakil sonrası bana bebek gibi baktı, ’senin yeniden doğumuna tanık oldum’ dedi. Bebek konusunda ısrar etmedi, hatta vazgeçmemi istedi. O yüzden eşim babalığı çok hak etti. Kızım Duru 2 Ocak’ta 8 aylık dünyaya geldi. Bu güzel şey için riske girmeye değermiş. Annelik çok güzel."
Nakille hayat bulan eşini çok sevdiğini, onu kaybetme korkusunu defalarca yaşadığını belirten Hüseyin Demirel de, "Eşim bir doğurdu, ben kaç doğurdum bilmiyorum. Mutlu bir çifttik şimdi daha da mutluyuz" dedi.
Anne Dudu Beken ise, kızına yeniden hayat vermenin mutluluğu yaşadığını belirterek, "Kızım binbir güçlükle anne oldu. Evlat başka bir şey, o da anne olmak istedi, şimdi bu duyguyu yaşıyor" diye konuştu. 

HAMİLELİĞİ ÇOK RİSKLİYDİ
Karaciğer nakil ekibinden Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Seval Demirel’in kendilerine anne olma niyetiyle başvurduğunu belirterek şunları söyledi:
"Hastamız nakil sonrası anne olma ihtimalini öğrenince nakil kararını aldı. Nakil sonrasında insanlar, günde birkaç ilaç alma dışında normal hayatlarına dönüyor. Ama biz gebe kalmalarını nakilden 2.5- 3 yıl geçtikten sonra öneriyoruz. Çünkü hamilelik karaciğerin yükünü artıran bir olay. Bebeğin bu vakada şans faktörü devreye girdi. Karaciğer yetmezliğine de girebilirdi, riskliydi. Bu bebek hızlı geldi, sürpriz oldu. Ama sonu güzel oldu. Annenin takipleri bizde devam ediyor sorun yok, bebek de iyi." 
 
Mücahit BEKTAŞ (DHA)