Karaciğer naklini özendirecek CD

Canlıdan canlıya gerçekleşen karaciğer nakilleri, ilginç bir alıcı-verici arşivinin oluşmasına neden oldu.

İZMİR - Canlıdan canlıya gerçekleşen karaciğer nakilleri, ilginç bir alıcı-verici arşivinin oluşmasına neden oldu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yaman Tokat nakilleri özendirmek için CD hazırladı.
Karaciğerlerinden parça vererek can aşılayan anne-babalardan evlada, evlatlardan anne-babaya, eşlerarası nakillerin dışında üvey annenin, bacanağın, kayınpederin verici olduğu kutsal bağışın arşivi hazırlandı. Tokat, bu arşivle Türk halkının ne kadar fedakâr olduğunu belgelediklerini belirterek, "İnsanlar kimsenin bağışlamayacağını sanıyor, oysa bu tabloyla başı dertte olana en yakınlarının ötesindeki insanların bile organlarını rahatlıkla bağışladıkları görülüyor. Amaç, bağışları artırmak" dedi.
İnsanlık ölmedi
Tokat, 'insanlığın ölmediğini' kanıtlayan karaciğer alıcı-vericilerinin fotoğraflarıyla hazırladığı CD arşivini geçtiğimiz günlerde Amsterdam'da gerçekleşen Dünya Organ Nakli Kongresi'ne sunduğunu belirtti. Tokat, "Bizde kadavradan ve canlıdan canlıya karaciğer nakillerinde oranlar gelişmiş ülkelerdekiyle ters orantılı. Bizde kadavradan nakillerin oranı çok düşük. Bu nedenle arşivle pek çok şeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.