Karaciğerden aşk çıktı

İki aylık ömrü kalan siroz hastası 24 yaşındaki Güzel Ceylan, kendisini platonik bir aşkla seven babasının arkadaşı 35 yaşındaki Yılmaz Ceylan'ın karaciğeriyle hayata döndü, sonra da onunla evlendi.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - İki aylık ömrü kalan siroz hastası 24 yaşındaki Güzel Ceylan, kendisini platonik bir aşkla seven babasının arkadaşı 35 yaşındaki Yılmaz Ceylan'ın karaciğeriyle hayata döndü, sonra da onunla evlendi. Şimdi 6 aylık hamile olan Güzel Ceylan, anne olmaya hazırlanıyor. Ciğerinin üçte ikisini sevgilisine veren Yılmaz Ceylan, "Ona bin tane ciğerim feda olsun" diyor.
Ailesi vermedi
Ceylan çiftinin hikâyesi Güzel Ceylan'ın siroz hastalığıyla başladı. Genç kız, 2000 yılında dalak büyümesi nedeniyle hastaneye yatırıldı. Karaciğeri iflas eden Güzel Ceylan'ın tek kurtuluşu vardı. O da karaciğer nakliydi.
Ancak ailesinden genç kıza karaciğerini veren olmadı. Güzel Ceylan'ın babasının arkadaşı olan şoför Yılmaz Ceylan ise aşkını göstermenin yolunu karaciğerini bağışlamakta buldu.
Yılmaz Ceylan, doktorların iki ay ömrünün kaldığını söylediği gizli aşkı için karaciğerinin üçte ikisini verdi.
2002 yılının şubat ayında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Güzel Ceylan 29 saatlik, Yılmaz Ceylan da 11 saatlik ameliyat geçirerek nakil işlemi gerçekleşti. Fedakâr âşık, yoğunbakımünitesindençıktıktan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Kendimegeldiğimdesorduğum ilk şey Güzel'in yaşayıp yaşamadığıydı. Yaşadığını öğrendiğimde dünyalar benim oldu. Odasına gittiğim anı her hatırladığımda gözlerim doluyor. Hastaneden çıktıktan sonra düzenli olarak kontrollere beraber gitmeye başladık ve ben artık dayanamayıp sevdiğimi
itiraf edip, evlenme teklif ettim. Düğünümüz ameliyattan yaklaşık bir sene sonra oldu. Şu anda yedi aylık evliyiz ve üç ay sonra bebeğimiz olacak."
'Ciğerim benim' Şakayla karışık eşine "Ciğerim" diye seslenen Yılmaz Ceylan, "Ona bir değil, bin ciğerim feda olsun. Onun hayatı benim için her şeyin üstünde" diyor.
İki yıl doğurması riskli
Güzel Ceylan ise kendisine can veren eşiyle ilgili duygularını anlatmakta zorluk çekiyor. Bebeklerini başta aldırmayı düşündüklerini belirten Güzel Ceylan, "Doktorlar bana, kullandığım ilaçlar nedeniyle iki yıl çocuk yapmamın riskli olabileceğini söyledi. Hamile olduğumu öğrendiğimde ilk başta aldırmak istedik, ama kıyamadık. Şu anda bebeğin de benim de durumum gayet iyi" diye konuştu. Yılmaz Ceylan, bebeklerine eşinin babasının adı olan Abdullah adını koyacaklarını söyledi.