Karadayı 2004 MGK tutanaklarıyla savunma yaptı: Dava çökmüştür

Karadayı 2004 MGK tutanaklarıyla savunma yaptı: Dava çökmüştür
Karadayı 2004 MGK tutanaklarıyla savunma yaptı: Dava çökmüştür
28 Şubat Davası'nın bir numaralı sanığı dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı savunma yaptı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

 

ANKARA - 28 Şubat sürecine ilişkin dava Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Davanın bugünkü duruşmasına sağlık gerekçesiyle şimdiye kadar katılmayan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı katılarak savunmasını yaptı.

2004 MGK TUTANAKLARINI HATIRLATTI

Karadayı savunmasında Taraf gazetesince gündeme getirilen 2004 MGK tutanaklarını hatırlatarak, “1997 MGK toplantısında alınan kararların aynısı 2004 MGK toplantısında da alınmaya devam edilmiştir. Böylece bu dava çok açık bir şekilde çökmüştür. Genelkurmay karargahındaki bütün arkadaşlar yasalara uymuşlardır. Onlar asla darbeci değildir” dedi.

28 ŞUBAT DARBE DEĞİLDİR

Karadayı, 28 Şubat sürecinin bir darbe süreci olmadığını iddia ederek, “28 Şubat sürecinde yaşanılan olaylara bakılırsa bu olaylar bahane edilerek bir darbe düşüncesi asla oluşmamıştır. Darbe iddiası şahsıma bir hakaret ve iftiradır. Bugün cebir ve şiddet kullanılarak yıkılan bir Hükümet ortada yoktur. Bu dava neden dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan hayattayken açılmadı? Görev yaptığım süre içerisinde TSK’nın siyaset dışında kalması temel prensibim olmuştur. Bütün arkadaşlarım da bu hususu benimsemiştr. Demokrasi dışında bir düşüncemiz olmamıştır” diye konuştu.

O MGK’YI ANLATTI

Karadayı savunmasında 28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısını da hatırlatarak, “Söz konusu toplantıda MİT ve Jandarma’dan gelen raporlar konuşuldu. Karalar daha sonra ele alındı. Karalar geç imzalanmıştır. Ancak bunun nedeni alınan kararlarda bazı düzeltmelerin yapılması gerekliliğiydi. Bu nedenle kararlar geç kamuoyuna açıklandı. MGK’da tavsiye amacıyla alınan kararlar daha sonra Bakanlar Kurulu kararı haline getirildi” dedi.

ERBAKAN TEŞEKKÜR ETTİ

Karadayı o dönem Bükreş’te katıldığı bir toplantıda “Milli iradenin esas alınması” yönünde bir konuşma yaptığını hatırlatarak, “Bu konuşma nedeniyle dönemin Başbakanı Erbakan bana defalarca teşekkür etti. Yine o günlerde TBMM’de yapılan bir resepsiyonda bir kadın milletvekili ‘Tek umudumuz ordu’ demişti. Ben de kendisine ‘Sorunların çözüm yeri Meclis’tir’ demiştim. Demokrasi ve TBMM’nin önemini TSK’nın siyaset dışında kalması konusunda yaptığım konuşmalar ve açıklamalar belgeleriyle mevcuttur. Hakkımdaki iddialar haksız ve şahsıma hakaret niteliğindedir” diye konuştu.